23° Parçalı az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/gazete/domains/mucadelegazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 127
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/gazete/domains/mucadelegazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 131

CİHAN PEHLİVANI KURTDERELİ MEHMET GÜREŞLERİNDE ALİ GÜRBÜZ ŞAMPİYON OLDU

CİHAN PEHLİVANI KURTDERELİ MEHMET GÜREŞLERİNDE ALİ GÜRBÜZ ŞAMPİYON OLDU
Ahmet Baskındağlı - 29 Ocak 2020 22:35 A A

CİHAN PEHLİVANI KURTDERELİ MEHMET GÜREŞLERİNDE ALİ GÜRBÜZ ŞAMPİYON OLDU

            Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Karesi Belediyesinin işbirliği ile 02-03-04 Ağustos 2019 tarihlerinde bu yılı 60. sı düzenlenen Kurtdereli Yağlı Pehlivan Güreşlerine 71 başpehlivan, toplamda 1171 pehlivan katıldı.

            Ata sporu güreşe gönül verenler olarak bizler de üç günümüzü Kurtdere’ye ayırdık. 02 Ağustos Cuma günü saat 12.00 sıralarında Kurtdere Köyünde mezarı başında cihan pehlivanı Kurtdereli Mehmet için kuran okundu ve dua edildi. Buradan 1906 yılında yapılmış Kurtdereli Mehmet Camiine gidildi. Kuran, mevlit, kasideler okundu. Balıkesir il müftüsü Ramazan Topcan vaaz etti ve Cuma namazı kılındı. Namaz sonrası köy meydanında herkese etli pirinç pilavı, ayran, höşmerim ikram edildi.

            Saat 15.00 da Kurtdereli er meydanında dualı çayırda yapılan dua ile cazgırın salavatlamasıyla ilk gün minik, teşvik, tozkoparan, deste ve küçük orta boylarında güreşler başladı ve saat 17.00 da sona erdi. Akşamüzeri de şehir merkezinde yürüyüş programı yapıldı.

            03 Ağustos Cumartesi günü tüm boyların pehlivanları ve 71 başpehlivan da ilk tur kuralarını çekerek saat 13.15 te güreşmeye başladılar. Üç tur güreşilen başpehlivanlıkta pazar gününe 16 başpehlivan kaldı.

            Balıkesir valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Okran, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Balıkesir Milletvekilleri, Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, ilçe belediye başkanları, Kırkpınar’ın efsane ağası Seyfettin Selim il çok sayıda güreş ağası, Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, İl müftüsü Ramazan Topcan, Esnaf birlikleri, esnaf odaları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları da güreşleri izlemeye gelenler arasındaydılar.

            Kırkpınar davul-zurna ekibi ile Kırkpınar’ın yarın asırlık baş cazgırı Babaeskili Hacı Şükrü Kayabaş ve İznikli Pele Hacı Mehmet Tura ile çırakları 3 gün boyunca yurdun tüm bölgelerinden gelen seyirci ve pehlivanları coşturdular. Çok sayıda TV kanalı da güreşleri canlı yayınladı. 61. Kurtdere güreş ağalığı, 261 000 TL ye işadamı Abdullah Altıntaş’ta kaldı. Balıkesir şehir merkezi ile Kurtdere güreş sahası arası 35 km. Belediye Halk Otobüsleri güreşlere gitmek isteyenleri 3 gün ücretsiz götürüp, getirdiler.

            Güreşlerin haricinde bizler de boş zamanlarımızda Kuvayı Milliye şehri Balıkesir’in ziyaret yerlerini gezdik gördük. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 07 Mart 1923 tarihinde Balıkesir’e gelişinde hutbe okuduğu Zağnos Paşa Camiine giderek yatsı namazını kıldık.

            04 Ağustos Pazar sabahı güreşler başladı. 16 başpehlivan 4. tur, çeyrek final, yarı final güreşlerini yaptılar. Ali Gürbüz ile İsmail Balaban başpehlivanlık güreşlerinde finale kadılar.

            Ali Gürbüz; Ali Yanatma, Nedim Gürel, Ertuğrul Dağdeviren ve İsmail Koç’u yenerek finale kaldı.

            İsmail Balaban; Serkan Serttürk, Recep Kara, Turan Balaban, Orhan Okulu, Tanju Gemici’yi yenerek finale kaldı.

            Ali Gürbüz-İsmail Balaban final güreşi saat 17.55 te başladı. Normal süre 40 dakikada yeniş olmayınca, altın puan uygulaması başladı. 6. dakikada saat 18.41 de altın puanı alan Ali Gürbüz 60. Kurtdereli güreşleri şampiyonu oldu. Her iki başpehlivanımızı tebrik ediyoruz.

            31 yı önce 1988 yılında Kurtdereli güreşlerinde Ali Gürbüz’ün babası merhum başpehlivan Recep Gürbüz de birinci olmuştu.

            Büyük organizasyonu gerçekleştiren, üç gün boyunca er meydanında, trükünde, mevlitte, cumada, yürüyüşte, devamlı halkın arasında bulunup, misafirlerle ilgilenen 1970 doğumlu Karesi Belediye Başkanı Sayın Dinçer Orkan’ı bu gayretli çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, kendisine ve şahsında emeği geçen tüm mesai arkadaşlarına da gönülden teşekkür ediyorum.

‘Ben her güreşte arkamda Türk Milletinin bulunduğunu ve millet şerefini düşünürdüm.’ Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet

‘Bu dediğini en az yaptıkların kadar beğendim. Onun için bu değerli sözünü Türk sporcularına bir meslek düsturu olarak kaydediyorum.’  Mustafa Kemal Atatürk

Bu haber 2885 kez okundu.
Aydın Matbaası
Ahmet Baskındağlı - 22:35 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

31 Mayıs 2020 PAZAR
23°
 • PTS 21.4°
 • SAL 19.1°
 • ÇAR 19.2°

YAZARLARIMIZ

 • BU RAMAZAN MEKTEBİNDE NASIL EVDE GEÇİYOR RAMAZAN

                Saygıdeğer kardeşlerim bu yılki Ramazan-ı Şerif ayının koronovirüs salgın hastalığı nedeniyle Bilim Kurulu’nun almış olduğu sokağa çıkmama, sosyal mesafe, maske takma, dezenfekte, camilerde cemaatle namaz kılınmaması, okulların kapanması, berber ve kuaförlerim, büyük alış-veriş yerlerinin, kapalı çarşıların kapanması, şehirlerarası otobüs seferlerinin kaldırılması gibi tedbirlere uyarak buruk da olsa, evlerimizde adeta kampa çekilmiş, itifaka girmiş […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.