15° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.57
 • DOLAR 6.09

CİHAN PEHLİVANI KURTDERELİ MEHMET GÜREŞLERİNDE ALİ GÜRBÜZ ŞAMPİYON OLDU

CİHAN PEHLİVANI KURTDERELİ MEHMET GÜREŞLERİNDE ALİ GÜRBÜZ ŞAMPİYON OLDU
Ahmet Baskındağlı - 29 Ocak 2020 22:35 A A

CİHAN PEHLİVANI KURTDERELİ MEHMET GÜREŞLERİNDE ALİ GÜRBÜZ ŞAMPİYON OLDU

            Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Karesi Belediyesinin işbirliği ile 02-03-04 Ağustos 2019 tarihlerinde bu yılı 60. sı düzenlenen Kurtdereli Yağlı Pehlivan Güreşlerine 71 başpehlivan, toplamda 1171 pehlivan katıldı.

            Ata sporu güreşe gönül verenler olarak bizler de üç günümüzü Kurtdere’ye ayırdık. 02 Ağustos Cuma günü saat 12.00 sıralarında Kurtdere Köyünde mezarı başında cihan pehlivanı Kurtdereli Mehmet için kuran okundu ve dua edildi. Buradan 1906 yılında yapılmış Kurtdereli Mehmet Camiine gidildi. Kuran, mevlit, kasideler okundu. Balıkesir il müftüsü Ramazan Topcan vaaz etti ve Cuma namazı kılındı. Namaz sonrası köy meydanında herkese etli pirinç pilavı, ayran, höşmerim ikram edildi.

            Saat 15.00 da Kurtdereli er meydanında dualı çayırda yapılan dua ile cazgırın salavatlamasıyla ilk gün minik, teşvik, tozkoparan, deste ve küçük orta boylarında güreşler başladı ve saat 17.00 da sona erdi. Akşamüzeri de şehir merkezinde yürüyüş programı yapıldı.

            03 Ağustos Cumartesi günü tüm boyların pehlivanları ve 71 başpehlivan da ilk tur kuralarını çekerek saat 13.15 te güreşmeye başladılar. Üç tur güreşilen başpehlivanlıkta pazar gününe 16 başpehlivan kaldı.

            Balıkesir valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Okran, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Balıkesir Milletvekilleri, Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, ilçe belediye başkanları, Kırkpınar’ın efsane ağası Seyfettin Selim il çok sayıda güreş ağası, Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, İl müftüsü Ramazan Topcan, Esnaf birlikleri, esnaf odaları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları da güreşleri izlemeye gelenler arasındaydılar.

            Kırkpınar davul-zurna ekibi ile Kırkpınar’ın yarın asırlık baş cazgırı Babaeskili Hacı Şükrü Kayabaş ve İznikli Pele Hacı Mehmet Tura ile çırakları 3 gün boyunca yurdun tüm bölgelerinden gelen seyirci ve pehlivanları coşturdular. Çok sayıda TV kanalı da güreşleri canlı yayınladı. 61. Kurtdere güreş ağalığı, 261 000 TL ye işadamı Abdullah Altıntaş’ta kaldı. Balıkesir şehir merkezi ile Kurtdere güreş sahası arası 35 km. Belediye Halk Otobüsleri güreşlere gitmek isteyenleri 3 gün ücretsiz götürüp, getirdiler.

            Güreşlerin haricinde bizler de boş zamanlarımızda Kuvayı Milliye şehri Balıkesir’in ziyaret yerlerini gezdik gördük. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 07 Mart 1923 tarihinde Balıkesir’e gelişinde hutbe okuduğu Zağnos Paşa Camiine giderek yatsı namazını kıldık.

            04 Ağustos Pazar sabahı güreşler başladı. 16 başpehlivan 4. tur, çeyrek final, yarı final güreşlerini yaptılar. Ali Gürbüz ile İsmail Balaban başpehlivanlık güreşlerinde finale kadılar.

            Ali Gürbüz; Ali Yanatma, Nedim Gürel, Ertuğrul Dağdeviren ve İsmail Koç’u yenerek finale kaldı.

            İsmail Balaban; Serkan Serttürk, Recep Kara, Turan Balaban, Orhan Okulu, Tanju Gemici’yi yenerek finale kaldı.

            Ali Gürbüz-İsmail Balaban final güreşi saat 17.55 te başladı. Normal süre 40 dakikada yeniş olmayınca, altın puan uygulaması başladı. 6. dakikada saat 18.41 de altın puanı alan Ali Gürbüz 60. Kurtdereli güreşleri şampiyonu oldu. Her iki başpehlivanımızı tebrik ediyoruz.

            31 yı önce 1988 yılında Kurtdereli güreşlerinde Ali Gürbüz’ün babası merhum başpehlivan Recep Gürbüz de birinci olmuştu.

            Büyük organizasyonu gerçekleştiren, üç gün boyunca er meydanında, trükünde, mevlitte, cumada, yürüyüşte, devamlı halkın arasında bulunup, misafirlerle ilgilenen 1970 doğumlu Karesi Belediye Başkanı Sayın Dinçer Orkan’ı bu gayretli çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, kendisine ve şahsında emeği geçen tüm mesai arkadaşlarına da gönülden teşekkür ediyorum.

‘Ben her güreşte arkamda Türk Milletinin bulunduğunu ve millet şerefini düşünürdüm.’ Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet

‘Bu dediğini en az yaptıkların kadar beğendim. Onun için bu değerli sözünü Türk sporcularına bir meslek düsturu olarak kaydediyorum.’  Mustafa Kemal Atatürk

Bu haber 2443 kez okundu.
Ahmet Baskındağlı - 22:35 A A
BENZER HABERLER
Aydın Matbaası

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

19 Şubat 2020 ÇARŞAMBA
15°
 • PER 9.5°
 • CUM 2.8°
 • CTS 2.7°

YAZARLARIMIZ

 • BİZE EN BÜYÜK NASİHATTTR ÖLÜM VARDIR UNUTMA

  Toplumları bitiren, yok eden, tarih sahnesinden şey ahlakın yok olmasıdır. Zira ahlak bir toplumun çimentosudur. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi de ahret için çalışmalıyız. İki cihan serverı sevgili peygamberimiz Hz Muhammed (SAV) ‘Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.’ buyurmaktadır.             Mehmet Durmaz ağabeyin şahsıma hediye etmiş olduğu18 adet dörtlük şiirleri hepimize nasihat […]
 • SİSTEMİN EĞİTTİKLERİYİZ…

  Kişiler yeteneklerine göre yol almazsa hayatlarında hep sevmedikleri işleri yaparlar ve mecbur oldukları için yaparlar…
 • BUGÜN 14 ŞUBAT

    Yani  ‘’SEVGİLİLER GÜNÜ’’ Dileğim, tüm seven, sevilenlerin ‘’Sevgililer Günü’’ kutlu olsun. Hep sevin, sevilin ve daima sevgi ile birlik ve beraberlik içinde bir ömür boyu ‘’Sevgililer Günü’ nü kutlayın sevdiklerinizle… ……………………………………………………………………….. O GÖZLERİN VAR YA!… İnan, inan bana Gül Yüzlüm O Gözlerin var ya! Benden bir şey saklıyor…   Neden be Gül Yüzlüm, Niye […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  Ahmet Er Mesai Arkadaşlarıyla Vedalaştı
  Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürü olan ve Kastamonu’ya atanan Ahmet Er, İlçede uzun yıllar çalıştığı mesai arkadaşlarıyla yemek yedi ve vedalaştı. Orman Genel Müdürlüğünün İşletme Müdürlerinin Rotasyonuna tabi tutulmasıyla birlikte Mustafakemalpaşa’da 6,5 yıl görev yapan ve hem personeliyle hem de Mustafakemalpaşalı yönetici ve vatandaşlarla uyum içinde çalışarak her kesimin takdirini toplayan Orman İşletme Müdürü Ahmet Er […]
 • 02
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 03
  Musa Çelik Türkiye ve İlçenin Gururu Oldu
  İlçede faaliyet gösteren Gökyüzünün Efsane Kanatları Derneği başkanı Musa Çelik, Avrupa katıldığı yarışmalarda 4 kategoride birden şampiyonluk elde etti. Fransa’da ikamet eden ve aynı zamanda ilçemizde faaliyet gösteren Gökyüzünün Efsane Kanatları Derneği Baaşkanı Musa Çelik, Avrupa uçucu sanat güvercinleri federasyonun düzenlediği yarışmalara katıldı. Almanya Fransa İsviçre Hırvatistan Slovakya Çek Cumhuriyeti Sırbistan ve Türkiye’nin de içinde […]
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]