Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 7.19
 • DOLAR 6.45

ÇANAKKALE (1915) VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

Ahmet Baskındağlı - 18 Mart 2020 05:08 A A

 

            Bugün 18 Mart 2020 Çarşamba Çanakkale Zaferi’nin 105. yıldönümü ve (23 Recep 1441)

            1914 te İttihat ve Terakki Partisi ve Enver-Talat-Cemal üçlüsü tarafından affedilemez bir hata eseri olarak, 1. Dünya Harbi’ne sokulan Osmanlı Devleti, dört ayrı cephede, İtilaf Devletleri ile ayrı ayrı çarpışmak zorunda kalmıştır.

            İngiltere ve Fransa’nın Akdeniz donanmaları (107 parça savaş gemisi) 18 Mart 1915 sabahı Çanakkale Boğazı’nı cebren geçerek, İstanbul’a erişmek için deniz harekâtı başlatmışlardır. Çanakkale Savaşı kumandanı Cevat Çobanlı Paşa 150 topla karşılık vermiştir.

            Denizden geçemeyen düşman 25 Nisan günü Gelibolu Yarımadası’na asker çıkararak, meşhur Çanakkale Savaşı başladı.

            8,5 ay süren Çanakkale deniz ve kara savaşlarında Osmanlı, İngiltere, Fransa, Hint ile Avustralya ve Yeni Zelanda askerleri (Anzaklar) hayatlarını kaybettiler. Muharebeler 9 Ocak 1916 da bu defa Osmanlı İmparatorluğu’nun zaferi ile bitti.

            Çanakkale’de tarihin en kanlı ve çetin savaşları cereyan etti. Mehmetçik kırıldı, ezildi, şehit oldu, fakat düşmana adım attırmadı. Bu savaş iki tarafın da büyük kayıplar vermesine yol açtıysa da, düşman pes etmek zorunda kalarak çekilip gitti.

            Çanakkale tam anlamıyla Mehmetçiğin manevi şahsiyetine mal edilecek, tarihe altın harflerle yazılan büyük bir destandır.

            Vatan adına, millet adına, kutsal değerleri adına yaşamayan bir hiçtir. Seyit onbaşı, Yahya Çavuş, erinden en üst rütbeli komutanına kadar kahramanlarımız, şühedalar üzüm hoşafıyla, bir tayınla son teknolojiye sahip düşmana 7 düvele karşı bu vatan, bu millet için gencecik yaşta şehit olan, gazi kalan bu örnek vatan evlatlarının mücadelesini, Çanakkale ruhunu unutmayalım, unutturmayalım.

            Bize ne Amerika’dan ne Rusya’dan, bize ne şundan, bize ne bundan. Yeter artık, kendi ayaklarımız üzerinde durmayı başaralım. Biz birbirimizi yemezsek, bizi hiç kimse yenemez. Çanakkale ruhunu her zaman her yerde diri tutalım.

            Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Savaşı’nın 105. yılında Çanakkale şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi, tüm gazilerimizi unutmayalım, hepsini rahmetle anıyoruz. Fatihalar gönderiyoruz. Mekânları cennet olsun. Hayatta olan gazilerimize de uzun ömürler diliyor, hasta olanlara acil şifalar diliyoruz.

            Bismillahirrahmanirrahim

            ‘Allah yolunda şehit olanlara ‘ölüler’ demeyin. Bilakis onlar diridirler. Fakat siz anlayamazsınız’ (Kur’an-ı Kerim Bakara Suresi 154. Ayet)

            ‘Şehitler, Allah’ta şunu isteyecekler: -Yarabbi bizi dünyaya tekrar gönder ve senin uğrunda bir kere daha şehit olalım.’ (Hadis-i Şerif)

            ‘Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh karakterini gösteren şayan-ı hayret ve tebrik bir misalidir.’ (Yarbay Mustafa Kemal)

            ‘Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

            Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.

            Tüllenen mağribi, akşamları, sarsam yarana…

            Yine bir şey yapabildim diyemem hatırana.

            Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber,

            San ağuşunu açmış duruyor Peygamber.’

                                                           (Mehmet Akif Ersoy)

 

 

Bu haber 2150 kez okundu.
Ahmet Baskındağlı - 05:08 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

29 Mart 2020 PAZAR
 • PTS 13.5°
 • SAL 16.1°
 • ÇAR 12.3°

YAZARLARIMIZ

 • MİSAFİRİ OLDUĞUMUZ BU DÜNYANIN SONUNDA ÖLÜM VAR

  Bulunduğumuz çevreden, ilçeden, ilden, Türkiye’mizden, dünyanın birçok yerinden her gün ölüm haberleri geliyor. Canlı yayınlarda televizyonlar, cep telefonları, kameralar başkalarının ölümlerini gözümüzün önüne getiriyor. Başkalarının ölümünü seyretmekten, konuşmaktan, kendi akıbetimizi unutuyoruz. Ama ölüm sırasının bir gün bize de geleceğini pek düşünmüyoruz. Kendimizi bütün ölümlerin dışında tutuyoruz. Sanki ölüm, başkalarına mahsus bir olay gibi düşünüyor ve […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mustafakemalpaşa’ya Mektup

  Sevgili Kasabam, Sen de doğmadım ben. 60’lı yılların ilk yarısında güzelim ülkemin en doğusundan önce senin bir köyüne, 3 – 4 yıl sonra da sana geldim müdür babamın tâyiniyle. O zamanlar 14 Eylül İlkokulu yeni açılmış bir okuldu ve sevgili babam o okulun ilk müdürüydü. İki kardeşim ve ben o okuldan mezun olduk ortaokul öğrencisi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  Karatecilerden Başkan Kanar’a Ziyaret
  Anadolu Yıldızlar Ligine katılmaya hak kazanan Mustafakemalpaşa Belediyesporlu karateciler Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ı ziyaret etti.
Video Sponsoru: PikGold