19° Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

Çağın Alperenler’inden :  Seyyid Ahmed Arvâsî

H. Kutsi Kaya - 28 Eylül 2020 05:15 A A

Çağın Alperenler’inden :  Seyyid Ahmed Arvâsî

( 1932 – 31 Aralık 1988 )

 

Önce;  hemşehrim,  baba dostu, yazar, Bursa Eğitim Enstitüsü’nde de ders veren hocam, ülkücü dev, alperen S. Ahmed Arvâsî’den  bir anekdota yer vereyim:

 

 1. Ahmed Arvâsî’nin 50’li yıllarda (1959 galiba) tâyini Balıkesir – Savaştepe İlköğretmen  Okulu’na çıkar. Geldiği Ağrı, genelde  bütün doğu; açlık, hastalık, yoksulluk kısacası sefâlet içindedir. Batıya gelmiştir ya sanır ki  batı ‘güllük gülistânlık’tır.

 

Ama bir bakar ki batıda da nice ‘doğu’lar var.  O zamanlar doğuda ‘geri kalmışlık’  üzerinden siyâset  yapanlara, Savaştepe ve köylerinin hâlini gördükten sonra hiç de hak vermez.  (Bkz. Doğu Anadolu Gerçeği)

 

 1. Ahmed Arvâsî  daha sonraları “Ülkücülük” davasına da büyük hizmetler vermiş hatta “Türk –  İslâm Sentezi”  şeklinde yanlış  ifade edilen ‘dava’yı,  Marksist bir diyalektik olan tez, antitez, sentez üçlüsünden ayırarak kavramı Türk – İslâm Ülküsü olarak niteleyerek bugün bile başucu kitabı olan 3 ciltlik ‘Türk – İslâm Ülküsü’ eserini yazar. Dahası ülkücüyü “alperen” diye tanımlar: yiğit ve inanmış insan. Kendisi de tam bir ‘alperen’di.

 

| Dipnot: S. Ahmed Arvâsî, 1932’de Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde doğar. Erzurum İlköğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra bir süre ilkokul öğretmeni olarak çalışır. 1958’de Gâzi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü’nü bitirir. Sırayla Balıkesir – Savaştepe İlköğretmen  Okulu, Bursa ve İstanbul’daki Eğitim Enstitüleri’nde hocalık görevlerinde bulunur. 1979’da emekli olur.

 

Aynı yıl Milliyetçi Hareket Partisi Genel İdare Kurulu’na seçilerek, bu görevine 12 Eylül 1980 ihtilâline kadar devam eder  O da “eylülün kırdığı” dallardan biri olur. Hapis yatar boş yere yıllarca. Hapisten sonra, ülkücü gazete ve dergilerde yazılar yazar; birçok kitap kaleme alır.

 

Erken ayrılır aramızdan S. Ahmed Arvâsî ( Ah şu sigara ! ) : 56 yaşında Hakk’a yürür. ( 31 Aralık 1988. Rabbim  rahmetini esirgemesin. )

 

Eserlerinden bâ’zıları: Türk-İslâm Ülküsü (3 cilt), Kendini Arayan İnsan, İnsan ve İnsan Ötesi, Diyalektiğimiz ve Estetiğimiz, Şiirlerim, Eğitim Sosyolojisi, Doğu Anadolu Gerçeği… |

 

Son söz: S. Ahmed Arvâsî’yi buraya alarak elbette onu hatırlamayı ve hatırlatmayı hedefledim öncelikle. Ama bunun yanında ‘Doğu Anadolu Gerçeği’ kitabına da yer vererek ‘Batıdaki Doğular’a da’ dikkat çekmek istedim. 

Bu haber 2906 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
H. Kutsi Kaya - 05:15 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

30 Ekim 2020 CUMA
19°
 • CTS 11.9°
 • PAZ 13.0°
 • PTS 15.9°

YAZARLARIMIZ

 • FRANSIZ BİR KADININ FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON’A YAZDIĞI MEKTUP

    Doğru yolu izleyen kimseye selamlar olsun..             Ben Sophie Pétronin; beyaz ırktan Fransız, Hıristiyan ve Katolik bir kadın olarak, 75 yıl boyunca Hıristiyanlığı yaşayan bir birey iken son dört senesini Müslümanlar arasında esir olarak yaşamış ve İslam dinini seçmiş olmam anladığım kadarıyla sizi hayretler içerisinde bırakıp şoke etmiş. Sayın Macron!             Evet, ben Afrika’nın […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 442 – 454 )

      442) Bakanlarımızın 3’er dakikalık konuşma süreci olacak. A Haber, Erdoğan, 18 Mart 2020, 14.22    Doğrusu: Bakanlarımızın 3’er dakikalık konuşma süresi olacak.   443) Herkes maske takmamalı mı? CNN Türk, Buket Güler, 20 Mart 2020, 10.31       Doğrusu: Herkes maske takmalı mı?   444) Biz de hastahânelerimizi bu şekilde şekillendirdik. A Haber, Dr. Şamil  Şahin, […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 03
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]