14° Açık

BÜYÜK GÜNAHLARDAN KOĞUCULUK

Ahmet Baskındağlı - 18 Kasım 2020 08:18 A A

 

Koğuculuk, ara bozmak için birinden laf alıp diğerine götürmektir. Sevgili Peygamberimiz (SAV) buyurur:  ‘Ara bozmak için lâf götürüp getiren kimse cennet’e giremez.’ (Buharî)

Dinimizin yasakladığı ve büyük günahlardan saydığı çirkin davranışlardan birisi de koğuculuktur. Bu kötü huy mü’mine yakışmaz. Bu davranış insanları birbirine düşürür, kardeşi kardeşe düşman eder. Aileyi parçalar ve büyük fitnelere sebep olur.

İbn-i Abbas (r.a) diyor ki; Peygamberimiz (SAV) iki mezarın yanından geçerken: ‘Bu mezarlarda yatanlar azap görüyorlar. Hem de kendilerince azap görmeleri büyük bir şey için değildir.’ Buyurdu ve sözüne devam ederek:

‘Evet, onlar her ne kadar bunu basit görüyorsa da günahları büyüktür. Biri idrardan sakınmaz, iyice temizlenmezdi. Diğeri de koğuculuk yapardı.’ Buyurdu. (Buhari)

 ‘Şüphesiz insanların en kötü olanları da ikiyüzlü kimselerdir ki birine bir yüzle diğerine başka bir yüzle gelirler.’ (Buhari)

Kur’an-ı Kerim, ayıp araştıran ve koğuculuk yapan kimselere itibar edilmemesini ve yaptıklarının hoş karşılanmamasını öğütlemektedir.

Şöyle buyruluyor:

‘Ayıp araştıran, koğuculukla söz gezdiren kimseye sakın ilgi duyma.’ (Kalem; 11)

Sevgili Peygamberimiz (SAV) ayet-i kerimedeki uyarıya aynen uyardı. Arkadaşlarından hiçbiri hakkında kendisine söz getirilmesini hoş karşılamaz ve ‘Arkadaşlarımdan hiçbiri diğeri hakkında hoşlanmayacağım bir şeyi bana ulaştırmasın. Çünkü ben, hepinize salim bir kalb ile -sevgi dolu gönül ile- çıkmayı isterim.’ (Ebû Davud) buyurur ve arkadaşlarının böyle çirkin bir davranış içine girmelerine izin vermezdi.

BÜYÜK GÜNAHLARDAN BİRİSİ DE SU-İ ZAN

Zan, kesin bilgiye dayanmaz. Kesin bilgi olmadan bir kimse hakkında hüküm vermek, söz söylemek yanlış olur. Kur’an-ı Kerimde : ‘İyice bilmediğin bir şeyin ardına düşme.’ (İsra; 36)

İyice bilmediğin ve görmediğimiz şeyler hakkında konuşmamamız emrediliyor. Çünkü insanın duyduğu şeylerin çoğu yalan, bir kısmı da kin ve garazın ürünü olabilir.

Bunu kesin bir bilgi gibi yaymak pişmanlık getirir. Bunun için peygamberimiz (SAV); ‘Her işittiğini söylemek insana yalan olarak yeter.’ (Müslim) Her duyduğumuz gerçek değildir. Gerçek olduğunu farz etmek bile onu başkalarına söylememiz gerekmez. Hele gerçek değilse o takdirde araştırma yapmadan, doğruluğu kesin olarak anlaşılmadan onu nakledecek olursak sorumlu oluruz.

Bazı kimselerin söz ve davranışlarına bakarak onlar hakkında tahminle hüküm yürütmek hatadır, günahtır.

Sevgili peygamberimiz de şöyle buyuruyor;

‘Kötü zanda bulunmaktan sakının. Çünkü zan, sözlerin en yalanıdır.’ (Buhari)

Tabii zannın hepsi günah değildir. Çünkü ayet-i kerimede bazı zannın günah olduğu bildirilmektedir. O halde günah olmayan zan da vardır. Hüs-nü zan- iyi sanmak günah olmayan zandandır. Hatta hüs-nü zanda bulunmak tavsiye edilmektedir.

Selam olsun; Gönlü güzel insanlara,

Selam olsun; Her şeyi Allah için yapanlara,

Selam olsun; Allah için bir araya gelenlere,

Selam olsun; Birbirini Allah için sevenlere.

Selam ve dua ile

Bu haber 2215 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 08:18 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

5 Aralık 2020 CUMARTESİ
14°
 • PAZ 15.4°
 • PTS 15.5°
 • SAL 16.1°

YAZARLARIMIZ

 • DİL YARASI İYİLEŞMEZ

    Allah insanın dışında hiçbir varlığa bu güzel nimeti ihsan etmemiştir. İnsan olarak, çoğu zaman öneminin farkında bile olmadığımız bu hasletimizle ilgili olarak, Allah; “Güzel sözler ve insanları bağışlama, arkasından incitme gelen sadakadan daha iyidir” (2/263) buyurmaktadır. İnsan diliyle hem kendini yüceltir, hem de başkasını. Dilden kalbe yol vardır derler. Öyle ki insan, bin bir […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • BİTKİ ÇAYLARINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Bitkiler yüzyıllardır beslenme, sağlığı koruma ve çeşitli hastalıkları tedavi etme başta olmak üzere farklı amaçlarla insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Günümüzde bitkisel çayların birçoğu hoş lezzetleri için (elma, böğürtlen çayı vb.) tüketilmekte ve bir kısım bitkisel çay ise sağlığı koruyucu olarak (antioksidan etkisiyle yeşil çay gibi) ya da günlük rahatsızlıklar diye adlandırdığımız soğuk algınlığı, yorgunluk, hazımsızlık, […]
 • Kasım Acılarla Geçti  

  Dört Acı – 1| Doktor Ali Murat Dilek ( 1972 – 18 Kasım 2020 )   Ali Murat’ın oturduğum apartmanın karşısında bulunan bir apartmanın üst katındaki bir dâirede âile hekimi olarak çalıştığını ebeveynimin âile hekimi olması dolayısıyla biliyordum.   Ali Murat’la Tanışmamız   Kendisini Mart 2009 Mahallî Seçimleri esnâsında tanışmıştım. MHP’den Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığı’na aday […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.