Açık

BUGÜNÜN GENÇLERİ, YARINLARIN GELECEĞİDİR

Ahmet Baskındağlı - 20 Kasım 2020 08:22 A A

 

Dünya hayatı, iş yapacak zamandır. Keyif yapacak, eğlenecek ileride (ahrette) gelmektedir. Orada, dünyada yapılan işlerin karşılığı ele geçecektir. İş zamanını eğlence ile geçirmek, çiftçinin tohum ekmemesi ve mahsul almaması gibidir.

Gençlik, ömrün en kıymetli zamanıdır. İnsanın sıhhatli, kuvvetli olduğu zamandır. Bu zaman, her gün geçiyor, azalıyor. Ezel-i ömür (başkalarına muhtaç olunan sıkıntılı dönem) olan ihtiyarlık yaklaşıyor.

Yazıklar olsun ki, en şerefli, en lüzumlu iş olan, marifetullahı kazanmayı, hayal olan erzel-i ömre bırakıyorsun. En şerefli olan zamanlarını, en zararlı, en kötü şey olan nefsin arzularına kavuşmak için sarf ediyoruz. Peygamber efendimiz (SAV) ‘Yarın yaparım diyenler aldandı.’ buyurdu.

Nefislerimizin arzuları peşinde koşan bizler, ne zaman aklımızı başımıza toplayacağız?  Ne zamana kadar, bu nimetten mahrum kalacağız? Nefsi ve şeytanı sevindirmeye ve Allahü teâlânın rızasından mahrum kalmaya ne kadar devam edeceğiz? Dünya lezzetleri nefsin arzularıdır.

İnsanın, Allahü teâlânın marifetine kavuşmasına mâni olan en kuvvetli düşman da, nefsin arzularıdır. Bu arzular bitmez ve tükenmez. Hepsi de çok zararlıdır. Allahü teâlâ, dünya lezzetlerini yasak etmedi. Bunların, azgınca, taşkınca, zararlı olarak kullanılmasını yasak etti.

Galiba işin öznesini gözardı ettik. “İyi okul, iyi eğitim, iyi hayat, iyi para” hayaliyle çocuklarımızı sınavdan sınava taşırken, “iyi insan” kavramı aklımızdan çıkıverdi. Varsa-yoksa madde! Her şeyi maddiyatta arayanların akılları gözlerindedir” diyor Bediüzzaman, göz ise maneviyata kördür.

Evet, bütün mesele feraset sahibi olabilmek ve ferasetimiz çerçevesinde hareket edebilmemizdir. Ferasetli insan, kalp-kafa muvazenesinde doğru karar alabilen ve sadece önünü değil, bütün yönleri gözü ve gönlüyle görebilen kimsedir. Hiçbir insan fazlalık değildir hayatımızda. Her canlı belli bir rızık ve ömürle yaratılmıştır. Kimse kimsenin ömründen bir şey eksiltemediği gibi kimse kimsenin rızkından ve nasibinden de eksiltme-artırma yapamaz.

Fazla gibi gördüğümüz nice insanlardan bazen sabrı öğreniriz bazen sadakati, kimisinden de sevgiyi tabi bazen de sahteliği ama hepsi birer ders niteliğindedir. Dolayısıyla insanın insandan vazgeçmesi mümkün değildir. Her insan birbirinin öğretmeni mesabesindedir. En büyük hüner iyi insan olabilmektir.

Yine kiminden ahlakı, kiminden adabı öğreniriz ve her öğrendiğimiz ve aldığımız ders, bize sabırlı olmayı, vefalı olmayı, ahlaklı olmayı ve samimi olmayı, hayatımıza destur ve düstur olarak yerleştirmemizi sağlar. Ne mutlu böyle insanlarımıza!

Hal böyle yol alırsa, günün adamı olmak yerine hakikatin insanı oluruz. Çünkü günler biter ömür biter ama hakikat asla değişmez.

Unutmamalıdır ki; Bir dinin yaşanması, ona ait inanç, ahlak, ibadet ve muamelat esaslarına sahip çıkmakla mümkündür. Dindarlık da din de olanı yaşamaktır. Dini ölçülerden uzaklaşmanın sonu, nefsini ölçü haline getirmektir. Rabbim hıfzu himaye buyursun.

Tövbelerin ve duaların kabul olacağı bir Cuma olması dileğiyle…

Hayırlı Cumalar

Bu haber 2605 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 08:22 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

5 Aralık 2020 CUMARTESİ
 • PAZ 15.4°
 • PTS 15.5°
 • SAL 16.1°

YAZARLARIMIZ

 • DİL YARASI İYİLEŞMEZ

    Allah insanın dışında hiçbir varlığa bu güzel nimeti ihsan etmemiştir. İnsan olarak, çoğu zaman öneminin farkında bile olmadığımız bu hasletimizle ilgili olarak, Allah; “Güzel sözler ve insanları bağışlama, arkasından incitme gelen sadakadan daha iyidir” (2/263) buyurmaktadır. İnsan diliyle hem kendini yüceltir, hem de başkasını. Dilden kalbe yol vardır derler. Öyle ki insan, bin bir […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • BİTKİ ÇAYLARINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Bitkiler yüzyıllardır beslenme, sağlığı koruma ve çeşitli hastalıkları tedavi etme başta olmak üzere farklı amaçlarla insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Günümüzde bitkisel çayların birçoğu hoş lezzetleri için (elma, böğürtlen çayı vb.) tüketilmekte ve bir kısım bitkisel çay ise sağlığı koruyucu olarak (antioksidan etkisiyle yeşil çay gibi) ya da günlük rahatsızlıklar diye adlandırdığımız soğuk algınlığı, yorgunluk, hazımsızlık, […]
 • Kasım Acılarla Geçti  

  Dört Acı – 1| Doktor Ali Murat Dilek ( 1972 – 18 Kasım 2020 )   Ali Murat’ın oturduğum apartmanın karşısında bulunan bir apartmanın üst katındaki bir dâirede âile hekimi olarak çalıştığını ebeveynimin âile hekimi olması dolayısıyla biliyordum.   Ali Murat’la Tanışmamız   Kendisini Mart 2009 Mahallî Seçimleri esnâsında tanışmıştım. MHP’den Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığı’na aday […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.