Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
 • EURO 7.19
 • DOLAR 6.45

Birkaç Kelime Üzerinden Dil Yanlışları 

H. Kutsi Kaya - 25 Mart 2020 05:14 A A

İtibar,  muteber 

İtibar kelimesini sözlük; saygı görme, değerli, güvenilir olma durumu, saygınlık, prestij; ‘muteber”i de saygın, itibârı olan, hatırı sayılır olarak veriyor. “Muteber” deyince Muhibbî mahlâsıyla şiirler yazan cîhân pâdişâhı Kanunî Sultan Süleymân’ın o meşhur beyti nasıl gelmez insanın aklına:

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi. “ 

 

Beyti yukarı almışken bir çift söz edeyim:

 

 • “Muteber” yerine “uydurulan” “saygın” kelimesini ne kadar zorlarsanız zorlayın üst mısrada kullanamazsınız. Sırıtır. Üstelik ‘muteber’in anlamını da asla karşılayamaz.

 

 • Beyitte geçen “ devlet” ‘ tüzel varlık ’ açıklamasındaki devlet değildir. Mutluluk anlamındadır. “Sizi görmek  ne devlet ! ” cümlesindeki gibi. Cihân pâdişâhı şunu demek istiyor: “Cihânda bir nefes sıhhattan daha büyük mutluluk yoktur.”

 

 • Beyitteki tevazuya bakar mısınız? ‘Acz’ mi deseydim acaba? Cîhan fâtihisiniz. Hâkim olduğunuz, saltanat sürdüğünüz, topraklarında güneşin batmadığı yirmi milyon kilometre karenin yöneticisisiniz ama ‘bir nefes’e ihtiyâcınız var ki ‘Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi.” diyorsunuz. Çünkü biliyorsunuz ki, “ Dünyâ, Sultan Süleymân’a bile kalmıyor. “

 

Mutaassıp mı Muhafazakâr mı?

Cümleyi şöyle kuruyor Andırınlı Mehmet Bey:

“Mutaassıp bir âilenin evlâdıyım.” ( Haber Türk )

Mutaassıp: Toplum ve kültür değerlerine körü körüne  .

Doğrusu: Muhafazakâr bir aileden geliyorum.

Muhafazakâr: Toplum ve kültür değerlerini koruyan…

 

Fıkra Gibi  | Sevişmek Kelimesi Üzerinden 

80′li yıllar. Ordu’da bir sahil kahvesinde oturuyoruz. Bir ara kahvenin sahibi Hâmi Amca bir arkadaşıyla yanımıza geliyor ve arkadaşını bizimle tanıştırıyor:

–  Oğuz Bey bir İstanbul beyefendisidir. Yıllara uzanan bir dostluğumuz vardır. Kendisi diş hekimidir.

El sıkışarak tanışıyor ve tanıştığımız için memnun olduğumuzu söylüyoruz.

Söze Oğuz Bey giriyor:

–  Hâmi Bey’le hukukumuz eskidir. Çok sevişiriz.

Masada bulunan öğretmen arkadaşım “sevişmek” kelimesi karşısında önce kahkahayı patlatıyor sonra da ekliyor:

–  İyi sevişmeler amca.

Oysa sevişmek kelimesi bu cümlede, iki kişinin birbirini karşılıklı sevmesi anlamındadır.

 

 

 

 

Bu haber 1247 kez okundu.
H. Kutsi Kaya - 05:14 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

29 Mart 2020 PAZAR
 • PTS 13.5°
 • SAL 16.1°
 • ÇAR 12.3°

YAZARLARIMIZ

 • MİSAFİRİ OLDUĞUMUZ BU DÜNYANIN SONUNDA ÖLÜM VAR

  Bulunduğumuz çevreden, ilçeden, ilden, Türkiye’mizden, dünyanın birçok yerinden her gün ölüm haberleri geliyor. Canlı yayınlarda televizyonlar, cep telefonları, kameralar başkalarının ölümlerini gözümüzün önüne getiriyor. Başkalarının ölümünü seyretmekten, konuşmaktan, kendi akıbetimizi unutuyoruz. Ama ölüm sırasının bir gün bize de geleceğini pek düşünmüyoruz. Kendimizi bütün ölümlerin dışında tutuyoruz. Sanki ölüm, başkalarına mahsus bir olay gibi düşünüyor ve […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mustafakemalpaşa’ya Mektup

  Sevgili Kasabam, Sen de doğmadım ben. 60’lı yılların ilk yarısında güzelim ülkemin en doğusundan önce senin bir köyüne, 3 – 4 yıl sonra da sana geldim müdür babamın tâyiniyle. O zamanlar 14 Eylül İlkokulu yeni açılmış bir okuldu ve sevgili babam o okulun ilk müdürüydü. İki kardeşim ve ben o okuldan mezun olduk ortaokul öğrencisi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  Karatecilerden Başkan Kanar’a Ziyaret
  Anadolu Yıldızlar Ligine katılmaya hak kazanan Mustafakemalpaşa Belediyesporlu karateciler Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ı ziyaret etti.
Video Sponsoru: PikGold