24° Az bulutlu

Ben Bu ‘ Film’i Çok Gördüm

H. Kutsi Kaya - 12 Ekim 2020 05:16 A A

 

Giriş

 

6 yıl Almanya’da öğretmenlik görevinde bulunduğum yıllarda Alman polislerinin yabancılara uyguladığı aşırı şiddete çok şâhit oldum. Ama ne gariptir ki şiddete başvuran o polislerin çoğuna hiçbir cezâ verilmedi. Ya görevden alındılar, ya pasif görevlere atandılar; ya da akıl sağlığı yerinde değildir, gibisinden bir grup doktor heyetinin düzenlediği ‘uyduruk‘ raporuyla cezâ almalarının önüne geçildi.

 

ABD’de Siyâhî George Floyd’un Öldürülmesi  

 

Olay Ânı

 

ABD’de 25 Mayıs 2020’de Minnesota Eyâleti’ne bağlı Minneapolis şehrinde George Floyd (46), 20 dolar değerinde bir sahte para şüphesiyle polisler tarafından yakalanmıştı. Olay yerinde bulunan 4 polisten Derek Chauvin (44)Floyd’un boynuna 8 dakika boyunca diziyle bastırması sonucu nefessiz kalan ( İngilizce bilenler, olay ânının görüntülenmesi sırasında Floyd’un ” Lütfen, nefes alamıyorum, lütfen!”  sözlerini duymuşlardır. ) George Floyd, ambulansla hastahâneye kaldırılmış ve orada vefât etmişti.

 

 

 

Olay Sonrası

 

Floyd’un ölümüne sebep olan Derek Chauvin ikinci dereceden cinâyetle, Chauvin’le aynı anda olay yerinde olan diğer 3 polis memuru Thomas Lane (37), Tou Thao (34) ve J. Alexander Kueng (26) ise cinâyete yardım ve yataklık etmekle suçlanarak görevden el çektirilip  tutuklanmışlardı.  Chauvin’in dışındaki üç polis, Temmuz 2020’de 750 biner dolarla kefâleten serbest bırakılmışlardı. (Bu yaşlardaki 3 polisin 750 biner dolara sâhip olup olamayacağı da elbette soru işâreti. Bence paranın kaynağı meçhul !)

 

George Floyd’un Öldüren Polis Chauvin  de Kefâletle Serbest

 

George Floyd’u öldüren ve ikinci dereceden cinâyetle suçlanan Derek Chauvin, daha birkaç

gün öncesine kadar (7 Ekim 2020) Oak Park Heights’ta bulunan yüksek korumalı bir hapishânede tutukluydu. Şartlı tahliyesi için 1 milyon dolar kefâlet belirlenmişti. Sonunda ( 44 yaşındaki bir polis memurunun o kadar parayı nereden bulduysa ) Derek Chauvin, 1 milyon dolar kefâletle şartlı olarak tahliye edildi. Ama yayımlanan haberin satır aralarını okuyunca 1 milyon doların kaynağı aydınlanıyordu: “ Minnesota  Eyâlet Mahkemesi kayıtlarına göre Chauvin için Allegheny Casualty (geliri 6,13 milyar ABD dolar) adlı bir yatırım holding şirketi tarafından garanti edilen tahvil yayınlandı.”

 

Bu haber 2105 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
H. Kutsi Kaya - 05:16 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

20 Ekim 2020 SALI
24°
 • ÇAR °
 • PER °
 • CUM °

YAZARLARIMIZ

 • TABİATIN KORUNMASI, AĞAÇ DİKMEK DİNİMİZİN EMRİDİR

    İnanmış olduğumuz İslamiyet dinimiz bizden yeryüzünün imarını, tabiatın korunmasını istemiş, ağaç dikmeyi, ekin ekmeyi sadakai cariye olarak kabul etmiştir. Sevgili peygamberimiz (SAV)  ‘Müslüman, bir ağaç diker, o ağaçtan insan, hayvan veya kuş istifade ederse bu, kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur.’ Buyurarak konunun önemine dikkat çekmiştir. Rabbimizin bize ihsan ettiği sayısız nimetlerden […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 429 – 442  )

    Bu durum, benim içimi incitmiştir. Haber Türk, Engin Altay, 7 Mart 2020, 12.06 Doğrusu: Bu durum, beni incitmiştir.   Maskeler düştü ve acımasızlıkları görüldü. CNN Türk, Süleyman Soylu, 7 Mart 2020, 14.00 Doğrusu: Maskeleri düştü ve acımasızlıkları görüldü.   Hayvanseverler, Manisa’da 13 tâne tavus kuşu besliyor. CNN Türk, kayan yazı, 7 Mart 2020, 14.32 […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]