-6° Açık

Baraj bilmecesi

Genel - 11 Ocak 2021 09:40 A A

 

Mustafakemalpaşa’da tarımsal sulama ve enerji üretimine dönük planlanan Kızkayası Barajı ve Hidroelektrik Santrali için Çalık Enerji’ye verilen lisansın sonlandırıldığı ortaya çıktı.

Avrupa’nın en yüksek ön yüzü beton kaplı barajlarından birisi konumunda bulunacağı açıklanan yatırım için bugüne kadar herhangi bir adım atılmadı.

Devecikonağı Mahallesi yükseklerinde yapılması beklenen, projesi hazır olmasına karşın inşaatına bir türlü başlanılamayan bölgenin en büyük barajı niteliğindeki Kızkayası Barajı ve HES’te belirsizlik yaşanıyor.

Türkiye’nin en büyüğü

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu, 2009 yılının ilk çeyreğinde Kızkayası Barajı için Çalık Enerji Elektrik Üretim ve Madencilik A.Ş’ye elektrik üretim lisansını 49 yıllığına vermişti.

Emet Çayı üzerinde, 116 MW kurulu gücünde depolamalı bir enerji üretim tesisi olması beklenen projenin; 160 m brüt düşüde, yıllık 314 GWh enerji üretimine sahip, baraj gövdesi olarak da temelden 170 m yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük ön yüzü beton kaplı zonlu kaya dolgu barajı olacağı belirtilmişti.

5,5 km iletim hattı uzunluğuna sahip barajın drenaj alanı 4.745 km² olarak projelendirilirken, yatırımın inşaat öncesi aşama durumunun devam ettiği öğrenildi.

Lisans sonlandırıldı

Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetleme Genel Müdürlüğü, Kızkayası Barajı ve HES Projesi’nin revize edilen ÇED Raporu’nu 2014 yılında kabul etmişti.

EPDK, aldığı kurul kararı ile 2017 yılında baraj için Çalık Enerji’ye verdiği lisansı sonlandırdı.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde 40 adet enerji üretiminin iptal edildiği karar, 2017 Eylül ayında Resmi Gezete’de yayımlanırken; sulama ve enerji üretimi yönünden hizmet vermesi beklenen Kızkayası Barajı ve HES’in, çevresel veya ekonomik faktörlerden dolayı lisansının sonlandırıldığı bilgisi alındı.

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin de geçtiğimiz yıl DSİ 1. Bursa Bölge Müdürlüğü’nü ziyaretinde, Sünlük Barajı’nın 2020 yılı sonuna kadar tamamlanacağını, Kızkayası Barajı için ise proje ve yapım çalışmalarına devam edildiğini açıklamıştı.

Bu haber 117 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Genel - 09:40 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

18 Ocak 2021 PAZARTESİ
-6°
 • SAL -3.0°
 • ÇAR -0.6°
 • PER 3.0°

YAZARLARIMIZ

 • ALAY ETMEK

    Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Ona haksızlık etmez. Onun malına ve ırzına tecavüz etmez. Onu aldatmaz, onunla alay etmez. Onu kıracak söz ve davranışlardan uzak durur. Kendisine yapılmasını istemediği bir işi ona da yapmaz. Onu sever, malını, şerefini ve namusunu korur. Müslüman kardeşi ile alay etmek, onu incitecek söz söylemek ve kötü ad takmak büyük günahlardandır. […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • BİTKİ ÇAYLARINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Bitkiler yüzyıllardır beslenme, sağlığı koruma ve çeşitli hastalıkları tedavi etme başta olmak üzere farklı amaçlarla insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Günümüzde bitkisel çayların birçoğu hoş lezzetleri için (elma, böğürtlen çayı vb.) tüketilmekte ve bir kısım bitkisel çay ise sağlığı koruyucu olarak (antioksidan etkisiyle yeşil çay gibi) ya da günlük rahatsızlıklar diye adlandırdığımız soğuk algınlığı, yorgunluk, hazımsızlık, […]
 • Bir Makale Yüzünden Başıma Gelenler

      Hâfızamı zorluyorum lise yıllarımdaki Türkçe-Edebiyat öğretmenlerimi hatırlamak için. Hasan Süloğlu vardı mesela. Kısaya yakın bir boy, göçmen edâsı bir Türkçe ile konuşur dururdu. Tek maaşlı geçim derdinde sıradan biriydi.   Sonraları bir diğeri Mehmet Akıncı idi. Siyah, kıvırcık saçlı, çok kötü bir Türkçe’yle konuşan biriydi. Bize boyuna garip kaçakçı hikâyeleri okurdu. Hatırladığım kitaplardan […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 • Toplum Olarak Yapıcı Eleştiriden Ne Anlıyoruz?

  İnsan varoluşu gereği ve toplum içerisinde yaşamını sürdürmesi dolayısıyla günlük hayatında takdir görme, sevgi hissetme ve onaylanma ihtiyaçları olan bir canlıdır. Bu istekler ölçülü talep edildiğinde ve karşılandığında gayet tabii ve normaldir. Fakat etrafımızdaki insanların bizim hakkımızda ne düşündüğünü haddinden fazla önemsemek, gereğinden fazla beğenilme ve onaylanma arzusu duymaya takıntılı bir hal içerisine girmek bizi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.