14° Parçalı bulutlu

BAL-GÖÇ’de nöbet değişimi

Genel - 28 Eylül 2020 09:07 A A

 

Bursa Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Mustafakemalpaşa Şubesi Başkanlığı’na Hüseyin Arslan atandı. BAL-GÖÇ koltuğunu devralan Hüseyin Arslan, derneğin yeni dönemde toplumu kapsayan çalışmalarla daha aktif bir faaliyet yolu izleyeceğini açıkladı.

Balkanlardan göç eden ve Balkanlarda yaşamlarını sürdüren soydaşların kültürlerini yaşatmak, aralarındaki sosyo-ekonomik dayanışma ve gelişmeyi sağlamak amacıyla 1985 yılında, kamu yararına çalışan dernek statüsüyle Bursa’da kurulan BAL-GÖÇ’ün 10 temsilciliğinden biri olan Mustafakemalpaşa’da nöbet değişimi yaşandı.

Bir dönemdir Mustafakemalpaşa BAL-GÖÇ’ün başkanlığını yürüten Şemseddin Çelik’in görevden ayrılmasının ardından derneğin yeni başkanı, kurucu üyelerden Hüseyin Arslan oldu. 1985 yılından bu yana BAL-GÖÇ üyeliği yapan Hüseyin Arslan, Balkanlarla Türkiye arasında artan ilişkilerin bu büyük platforma yeni sorumluluklar yüklediğini, bu amaçla yeni dönemde Mustafakemalpaşa’da daha etkin çalışmalar yürüteceklerini söyledi.

‘BAL-GÖÇ BÜYÜK BİR AİLEDİR”

Covid-19 pandemisi dolayısıyla ertelenen kongre sürecini Kasım ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydeden BAL-GÖÇ Şube Başkanı Hüseyin Arslan;

“ BAL-GÖÇ büyük bir ailedir. 35 yıl önce Bursa’da merhum Mümin Gençoğlu öncülüğünde kurulan derneğimiz; Bulgaristan’dan Makedonya’ya Romanya’dan Bosna-Hersek’e kadar Türkiye’de dâhil 9 Balkan ülkesini temsil ediyor. Bursa, Balkan ülkeleri ile iletişimde öncü bir şehir. Başta Bursa olmak üzere Mustafakemalpaşa’mızda da Balkan göçmeni birçok aile bulunuyor. Yeni dönemde, kamu yararını daha fazla gözeterek, birliğimizden güç alarak yaşadığımız şehre değer katacağız. Kültürümüzü daha geniş kesimlere ulaştırmak hedefindeyiz. Gençlerimizi ve kadınlarımızı daha fazla bu çatının altında görmek istiyoruz. Bununla birlikte eski göçmenleri tespit etme konusunda daha etkili çalışmalar yapacağız. Ayrıca sosyal ve kültürel faaliyetlere hız vererek Balkan göçmenleri camiası arasında güçlü bir köprü olacağız. İnşallah hep birlikte Mustafakemalpaşa’da BAL-GÖÇ için yeni ve güçlü bir sayfa açacağız. Bu vesileyle bugüne kadar derneğimiz şubesine emeği geçen başkanlarımız Şakir Sayan, Coşkun Bayramoğlu ve Şemseddin Çelik ile birlikte üyelerimize şükranlarımı sunuyorum ” dedi.

‘MESNETSİZ İFADELERDEN KAÇINILMALI”’

ORSAM Başkanı ve İ.Ü. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uysal’ın bir tv kanalında sarf ettiği “Balkan göçmenleri Türk değildir, Türkleşmiştir” sözlerini de gündemine alarak tepki gösteren BAL-GÖÇ Şube Başkanı Hüseyin Arslan, Gazi Mustafa Kemal’in ‘Muhacirler kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır’ sözünü hatırlatarak, Balkan camiasını yaralayan bu ifadeleri şiddetli bir şekilde kınadığını dile getirdi. Arslan; “Rumeli coğrafyası Osmanlı Devleti’nin anavatanıdır. 93 Harbi’nden Balkan Savaşları’na, 1’nci Dünya Savaşı’ndan Soğuk Savaş yıllarına kadar milyonlarca soydaşımız bu coğrafyadan, yaşadıkları evlerinden, yurtlarından büyük acılar yaşayarak Anadolu’ya sürüldü. Balkan göçmenleri nasıl ki Osmanlı’nın harcıysa Türkiye Cumhuriyeti’nin de harcıdır. Devletimiz; son yıllarda gerek ekonomik, sosyal ve kültürel gerekse de diplomatik çalışmalarla Rumeli coğrafyası ile gönül köprülerini daha da güçlendirdi. Bu tür ifadeler, tarihsel gerçeklere aykırı olduğu gibi birlik ve beraberliğimize gölge düşüren söylemlerdir. Bunlardan uzak durmak gerekir” diye konuştu.

HÜSEYİN ARSLAN KİMDİR?

1961 yılında Bulgaristan’ın Kırcaali şehrine bağlı Koşukavak ilçesi Almalıdere Köyü’nde doğan ve 1977 yılında bölünmüş aile statüsünde Türkiye’ye göç eden Hüseyin Arslan, Anavatan Partisi’nin her kademesinde görev yaptıktan sonra bir süre partinin ilçe başkanlığını da yürüttü. Başta Mustafakemalpaşa Spor Taraftarlar Derneği Başkanlığı ve kulüp yöneticiliğinin yanı sıra birçok STK’da görev yapan Arslan, 35 yıldır dekorasyon alanında esnaflık faaliyetinde hizmet veriyor.

Bu haber 2305 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Genel - 09:07 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

30 Ekim 2020 CUMA
14°
 • CTS 12.0°
 • PAZ 13.0°
 • PTS 15.9°

YAZARLARIMIZ

 • FRANSIZ BİR KADININ FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON’A YAZDIĞI MEKTUP

    Doğru yolu izleyen kimseye selamlar olsun..             Ben Sophie Pétronin; beyaz ırktan Fransız, Hıristiyan ve Katolik bir kadın olarak, 75 yıl boyunca Hıristiyanlığı yaşayan bir birey iken son dört senesini Müslümanlar arasında esir olarak yaşamış ve İslam dinini seçmiş olmam anladığım kadarıyla sizi hayretler içerisinde bırakıp şoke etmiş. Sayın Macron!             Evet, ben Afrika’nın […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 442 – 454 )

      442) Bakanlarımızın 3’er dakikalık konuşma süreci olacak. A Haber, Erdoğan, 18 Mart 2020, 14.22    Doğrusu: Bakanlarımızın 3’er dakikalık konuşma süresi olacak.   443) Herkes maske takmamalı mı? CNN Türk, Buket Güler, 20 Mart 2020, 10.31       Doğrusu: Herkes maske takmalı mı?   444) Biz de hastahânelerimizi bu şekilde şekillendirdik. A Haber, Dr. Şamil  Şahin, […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 03
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]