-6° Açık

Arifiye’ye giremedi ‘Gönüllere girdi’

Genel - 11 Ocak 2021 09:35 A A

 

Bir konuşmasında, “Arifiye Öğretmen Okulu’na alınmamam beni çok üzmüştü ve yıllarca o heyecanımı diri tuttum. İçten içe tek bir hedefim vardı, okul yaptırıp öğretmen çalıştıracaktım” diyen Mustafakemalpaşa’nın ‘Gommer Ahmet’ ismiyle meşhur eğitim sevdalısı Hacı Ahmet Özkocaman hakka yürüdü.

Anadolu Sürücü Kursları ve Özkocaman Spor Tesisleri’nin kurucusu, müteşebbis kabiliyetiyle bir çok değeri gün yüzüne çıkararan ve sivil toplum kuruluşlarına rehberlik eden Hacı Ahmet Özkocaman, 77 yaşında vefat etti.

Özel Karacabey Tan Okulları Özkocaman Kampüsü kurucusu Ömer Özkocaman, Uludağ Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Vildan Özkocaman, Özkocaman Eczanesi sahibi Eczacı Şükran Özkocaman Oğuş ve Nilüfer Anadolu Sürücü Kursu Müdürü Öğretmen Nuran Özkocaman İlker’in babası, Eğitim Koordinatörü Ahmet Özkocaman’ın amcası olan ‘Gommer Ahmet’ lakaplı merhum eğitim sevdalısı Ahmet Özkocaman’ın vefatı, Mustafakemalpaşa’da üzüntü yarattı.

Mustafakemalpaşa’da iz bırakan isimlerin başında gelen Özkocaman’ın cenazesi, 8 Ocak Cuma günü Lalaşahin Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

Kendi diliyle ‘Gommer Ahmet’

Mustafakemalpaşa’da Orta Mahalle’de doğdum. İlkokulu bu mahallede   okuduktan sonra Arifiye Öğretmen Okulu’na kayıt oldum fakat gözlerimdeki rahatsızlıktan dolayı bu okula kabul edilmedim. Ortaokul sonrası tamirci çıraklığına başladım ve askerlik çağına kadar çalıştım. Akabinde askerlik vazifemi yerine getirdim.

O zamanlar ağabeyimin benzinli bir kamyonu vardı. Alpagut Köyü’nden kömür nakliyesi işleri yapardık. Askerlik sonrası Belediye İtfaiyesi’nde şoför olarak işe başladım. Belediye’de bir tanecik cip vardı ve her yere o araçla gidiliyordu. Üç senelik belediye tecrübemizden sonra on arkadaş toplanıp ‘Commer’ marka bir kamyonet aldık. Bir sene devam eden bu ortaklık uzun sürmedi, ekipten ayrılıp kendi başıma ilk ‘Commer’imi aldım. Bahçıvanların ve pazarcıların nakliye işlerini yapmaya başladım. Sonra ‘Commer’lerin sayısı ikiden üçe, üçten beşe çıktı. Zamanla halk arasında lakabımız ‘Gommer Ahmet’ oluverdi.

Yıllarca, fabrikadan ovaya kanalet taşıdım. Balıkesir Ovası’nın, Bursa Ovası’nın her karışında ayak izlerim vardır. Commer’lerin parça probleminden dolayı kamyonculuğu bırakma kararı aldım. Büyükçe bir arsa ile kendi çapımda müteahhitliğe başladım. Çocuklarım üniversite çağına gelmişlerdi. Kızlarımın biri Eczacılık Fakültesi’nde diğeri ise Tıp Fakültesi’nde okuyordu. Oğlum Ömer’de Ziraat Mühendisliği eğitimi alıyordu.

1989 yılında sürücü kursu işletmeciliği ile eğitim sahasına girmiş oldum. Bursa civarında en çok ehliyet vermekle bu işi iyi yaptığımızı kanıtladık. Eğitim işi zaten çocukluğumdan kalan bir ukde idi. 1957’de Arifiye Öğretmen Okulu’na alınmamam beni çok üzmüştü ve yıllarca o heyecanımı diri tuttum. İçten içe tek bir hedefim vardı, okul yaptırıp öğretmen çalıştıracaktım. Şimdiki Özkocaman Tesisleri’nin yerini alarak o araziyi eğitim pisti, yüzme havuzu, düğün salonu ve özel okul olmak üzere profesyonel bir eğitim vadisi haline getirdik. Ben herşeyden evvel eğitimin gücüne inanan bir insanım. Gençlere tavsiyem hep bu yöndedir. Okusunlar, azmetsinler, müteşebbis olsunlar.

Bu haber 1271 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Genel - 09:35 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

18 Ocak 2021 PAZARTESİ
-6°
 • SAL -3.0°
 • ÇAR -0.6°
 • PER 3.0°

YAZARLARIMIZ

 • ALAY ETMEK

    Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Ona haksızlık etmez. Onun malına ve ırzına tecavüz etmez. Onu aldatmaz, onunla alay etmez. Onu kıracak söz ve davranışlardan uzak durur. Kendisine yapılmasını istemediği bir işi ona da yapmaz. Onu sever, malını, şerefini ve namusunu korur. Müslüman kardeşi ile alay etmek, onu incitecek söz söylemek ve kötü ad takmak büyük günahlardandır. […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • BİTKİ ÇAYLARINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Bitkiler yüzyıllardır beslenme, sağlığı koruma ve çeşitli hastalıkları tedavi etme başta olmak üzere farklı amaçlarla insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Günümüzde bitkisel çayların birçoğu hoş lezzetleri için (elma, böğürtlen çayı vb.) tüketilmekte ve bir kısım bitkisel çay ise sağlığı koruyucu olarak (antioksidan etkisiyle yeşil çay gibi) ya da günlük rahatsızlıklar diye adlandırdığımız soğuk algınlığı, yorgunluk, hazımsızlık, […]
 • Bir Makale Yüzünden Başıma Gelenler

      Hâfızamı zorluyorum lise yıllarımdaki Türkçe-Edebiyat öğretmenlerimi hatırlamak için. Hasan Süloğlu vardı mesela. Kısaya yakın bir boy, göçmen edâsı bir Türkçe ile konuşur dururdu. Tek maaşlı geçim derdinde sıradan biriydi.   Sonraları bir diğeri Mehmet Akıncı idi. Siyah, kıvırcık saçlı, çok kötü bir Türkçe’yle konuşan biriydi. Bize boyuna garip kaçakçı hikâyeleri okurdu. Hatırladığım kitaplardan […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 • Toplum Olarak Yapıcı Eleştiriden Ne Anlıyoruz?

  İnsan varoluşu gereği ve toplum içerisinde yaşamını sürdürmesi dolayısıyla günlük hayatında takdir görme, sevgi hissetme ve onaylanma ihtiyaçları olan bir canlıdır. Bu istekler ölçülü talep edildiğinde ve karşılandığında gayet tabii ve normaldir. Fakat etrafımızdaki insanların bizim hakkımızda ne düşündüğünü haddinden fazla önemsemek, gereğinden fazla beğenilme ve onaylanma arzusu duymaya takıntılı bir hal içerisine girmek bizi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.