18° Parçalı az bulutlu

Anılar Sandığımdan | Almanya Yılları – 12

H. Kutsi Kaya - 24 Ağustos 2020 06:24 A A

 

Duâ Günü
Hızlıca dışarı çıkıyorum pansiyondan . Güzel bir gün. Pansiyonun karşısındaki terzi Kenan’a el sallıyor, okul yoluna koyuluyorum.

Gostenhof. Getto. Adım başı Türk. Ne kadar çok Türk var, diyorum kendi kendime. 10 dakika sonra okulun demir kapısından içeri giriyorum. Kırmızı mantarlı yol üzerinde yürürken arkamdan biri sesleniyor:

– Kaya Bey, okulda sâdece Türk öğrenciler var.

Dönüyor, bakıyorum Okulu Müdürü Müller Bey. Selâmlaşıp el sıkışıyoruz. Müller Bey tam okulun köşesinde duruyor.

– Bak Kaya. Okulun son günlerinde bizim öğrencilerimiz kiliseye gider. Yıl sonuna kazasız belâsız ulaştıklarından dolayı Tanrı’ya teşekkür etmek için. Sen de topla Türk öğrencileri tiyatro salonuna. Gidin bir imam bulun. (İmamı Türkçe söylüyor. ) Siz de orada duâ edin.

 

Şaşırıyorum, şaşırıyorum çünkü bana bu teklifi yapan bir Hristiyan. Üstelik de sıkı bir Katolik.

Yürüyoruz okul kapısına doğru. Bizim öğrenciler bahçede. Yâhû bu bahçe bir Türkiye! Güzel ülkem Türkiye’nin neredeyse bütün şehirlerinden yaşları, renkleri, boyları birbirinden farklı yüzden fazla çocuk. Edirnelisi de bahçede Karslısı da. Samsunlusu da bahçede Mersinlisi de… Seviyorum ben bu çocukları. Ülkemi sevdiğim gibi.

Çocuklar bizi görünce hemen koşuyorlar yanımıza. Müller Bey’le ben sanki bir çiçek demetinin içinde kalıyoruz. Neler yapmalarını gerektiğini söylüyorum. Koşarak dağılıyorlar. Biz merdivenleri çıkıp idâre odasına giriyoruz. Diyânet Başkanlığı’nın gönderdiği imam Mehmet Efendi’yi arıyorum telefonla. İmama özellikle kıyâfetiyle gelmesini söylüyorum.

İmam Mehmet Efendi kısa bir sürede geliyor. Câmi kıyafetiyle. Müller Bey’le tanıştırdıktan sonra tiyatro salonuna yöneliyoruz.

– Hocam, diyorum, başarı, çalışmak üzerine biraz nasihat ettikten sonra bir ilâhi söylersiniz sonra da bir duâ. Hepsi bu.

İmam Mehmet Efendi uygulamadan çok memnun. Çocuklar pürdikkat dinliyorlar onu. O davudî sesiyle okuduğu ilâhi çocukları mest ediyor. Duâ ile bitiriyor “teşekkür gününü.”

Öğrenciler dağılıyor. Biz Müller Bey’in odasına yöneliyoruz düşündüğü ve gösterdiği bu incelikten dolayı teşekkür etmek için…

Bu haber 6299 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
H. Kutsi Kaya - 06:24 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

30 Eylül 2020 ÇARŞAMBA
18°
 • PER 23.3°
 • CUM 25.8°
 • CTS 28.0°

YAZARLARIMIZ

 • AİLEDE SEVGİ VE SAYGI

    İnsanlar arasındaki ilişkilerin en önemli kuralı sevgi ve saygıdır. Bu yüzden her insan çevresinden sevgi ve saygı bekler. Sevgili Peygamberimiz (SAV)  in bu konuda çok güzel bir sözü vardır: ‘İnsan, kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa, başkalarına karşı da öyle davranmalıdır.’ Yani kendimize sevgi ve saygı gösterilmesini istiyorsak, biz de herkese sevgi ve saygı göstermeliyiz. Bunun […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 417 – 428 )

    417) Toplantı 15 gibi başladı.  Haber Türk. Saliha Çolak, 2 Mart 2020, 19.01 Doğrusu: Toplantı saat 15 civârında başladı.   418) Yürüyerek Bâbil havaya gittik. Haber Türk, Çetin Çetiner, 3 Mart 2020, 13.30 Doğrusu: Yürüyerek Bâbil Havaalanı’na gittik.      419) Suriyeliler meramet gösteriyorlar. K24. Metehan Demir, 3 Mart 2020, 14.11  Doğrusu: Suriyeliler merhâmet gösteriyorlar. […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]