18° Parçalı az bulutlu

Anılar Sandığımdan – 13

H. Kutsi Kaya - 28 Ağustos 2020 06:12 A A

Almanca Kursu, Server Ağabey, Waland Hanım

 Almanca kursunda tanıdığım, Ordulu bir ağabey vardı: Server Gürsoy. Ordu’da öğretmenlik yaptığımdan mıdır, nedir, kısa zamanda dost olmuştuk. Kursta aynı sırada otururduk. 40 yaşında idi. Yakışıklı, kibar, Türkçe’yi güzel konuşan biriydi.

Geçmişte Fatsa’daki “bohem” günleri de dâhil her şeyi anlatırdı bana. Gülüşürdük. Server Ağabey dersi, dikkatle dinler, diğerlerine oranla kurs öğretmeni Waland Hanım’ın sorduklarına genellikle cevap verirdi. Sıkıştığında da cümleleri ben onun defterine yazardım o defterinden okurdu.

Bir salı günü, kursta en arkada oturuyordum. Çevremdeki sıralarda kimse yoktu. Arkadaşlar tahtadaki cümleleri defterlerine yazıyorlardı. Kendi kendime, yüksek sesle söylenerek Server Ağabey’e laf sokmaya başladım:

“Ah ulan ah! Şimdi olacaksın Fatsa’da. Güneş batmış olacak ama. “Dolunay” restorana  gideceksin. Fatsa’nın ekabirinin çoğu oradadır. Açtıracaksın bir büyük rakı. Palamutu kiremitte fırına attıracaksın. Rakı, kafaya vurmaya başladığı saatlerde klarnetçiyi çağıracaksın. Üfle hele, diyeceksin… Ah ulan ah! Sen git Dolunay’da maaşları ye, sonra da gel Almanya’ya bu yaştan sonra “ich, ich” ( ben zamiri ) diye tırmala dur.”

Server Ağabey dönüyor, ben sana dışarıda sorarım, der gibi bakıyor. Sınıfta bir kahkaha tufanı. Waland Hanım şaşkın. Ne olduğunu anlamaya çalışıyor, sonra bana sesleniyor:

–  Kaya Bey, ne dediniz de arkadaşlarınız bu kadar güldü, diyor.

–  Hiç, diyorum, hiç Waland Hanım. Efkârlandım da Shakespeare’in “Hamlet”inden bir replik mırıldandım. “To be, or not to be: That is the question!” (Olmak ya da olmamak, – asıl – mesele bu! ) Müstehzi bir bakış fırlatıyor yine.

–  Shakespeare’i de biliyorsunuz öyle mi?

Kızıyorum, belli de ediyorum. Sonra pencereden dışarıya bakarak Türkçe olarak:

–  La karıya bak! Bizi mağara insanı sanıyor. Sövsem şimdi, anlar “aşifte”, diyorum ve Almanca ekliyorum:

–  Waland Hanım. Bilmenizi isterim ki ben Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Yüksek okul  hayatımda gördüğüm derslerden biri de Batı Edebiyatı idi. Onun içindir ki Shakespeare’i de bilirim, Goethe’yi de, Tagore’u da.

–  Woww, aramızda bir edebiyat profesörü var da haberimiz yok, diyerek alaya alıyor.

Aslında kadının canı sıkılıyor. Benim gibi Almanca’yı “sökmüş” diğer arkadaşlar da derse katılmayınca kadın bize “sarıyor” zamanı doldurmak için.

Bir düzeltme:  Mehmet Kul Ağabey İçin Bir Şiir, başlıklı şiirim  26.Ağustos 2020 Çarşamba günü gazetemizde yayımlanmıştı. Şiirimin bir mısraında, dalgınlıkla ve dikkatsizlikten, Mehmet Kul  Ağabey’in oğullarını sayarken Alper’ın adı yerine yeğeni Batuhan’ın adını yazmışım. Mısra şöyle olmalıydı: Yiğitler yetiştirmiştir Filiz Anne’yle: Bahadır, Ayberk, Alper “  Özür dilerim.

Bu haber 6575 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
H. Kutsi Kaya - 06:12 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

30 Eylül 2020 ÇARŞAMBA
18°
 • PER 23.3°
 • CUM 25.8°
 • CTS 28.0°

YAZARLARIMIZ

 • AİLEDE SEVGİ VE SAYGI

    İnsanlar arasındaki ilişkilerin en önemli kuralı sevgi ve saygıdır. Bu yüzden her insan çevresinden sevgi ve saygı bekler. Sevgili Peygamberimiz (SAV)  in bu konuda çok güzel bir sözü vardır: ‘İnsan, kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa, başkalarına karşı da öyle davranmalıdır.’ Yani kendimize sevgi ve saygı gösterilmesini istiyorsak, biz de herkese sevgi ve saygı göstermeliyiz. Bunun […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 417 – 428 )

    417) Toplantı 15 gibi başladı.  Haber Türk. Saliha Çolak, 2 Mart 2020, 19.01 Doğrusu: Toplantı saat 15 civârında başladı.   418) Yürüyerek Bâbil havaya gittik. Haber Türk, Çetin Çetiner, 3 Mart 2020, 13.30 Doğrusu: Yürüyerek Bâbil Havaalanı’na gittik.      419) Suriyeliler meramet gösteriyorlar. K24. Metehan Demir, 3 Mart 2020, 14.11  Doğrusu: Suriyeliler merhâmet gösteriyorlar. […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]