18° Parçalı az bulutlu

Anılar Sandığımdan 12 Eylül 1980 Darbesi Sabahı

H. Kutsi Kaya - 15 Eylül 2020 12:58 A A

12 Eylül 1980 sabahı yine çok erken kalkmıştım. Evdeki rutin işlerden sonra, para dolu kese kâğıdı ve bir okuma kitabını koltuğumun altına sıkıştırıp sokağa çıktım. Halaçoğlu binası ile 14 Eylül İlkokulu’nu ayıran dar aradan geçerek caddeye çıktım.

Sabahın körü henüz. Kimsecikler yok. Ne bir belediye temizlikçisi, ne bir simitçi, ne fabrikalara gitmek için servis bekleyen işçiler ne de açık herhangi bir dükkân var ana caddede. Dalgın dalgın yürürken Jandarma Karakolu’nun bahçesinden gelen bir sesle hem irkildim hem de içimi anlatılmaz bir korku kapladı. Daraldım hatta bir anda.

– Nereye gidiyorsun lan?

 

“Rütbe”leri Milli Güvenlik Dersi’nde bile (sayfalar dolusu renkli açıklamaya rağmen) ezberleyememiş olan ben, karakol kapısına gelince, elini arkada kavuşturmuş; kısa adımlarla ileri geri adımlar atan, uzuna yakın boydaki “rütbeli” bir asker, sert bir tonla sorusunu tekrarladı:

 

– Nereye gidiyorsun lan?

– Nereye gideceğim, toptancı dükkânını açacağım, dedim saf saf.

– Hadi ya! Ne satacaksın peki dükkânda, diye alaysı ve sırıtkan bir yüzle bir soru daha yöneltiyor “rütbeli.”

Ben yine bütün saflığımla cevap veriyorum:

– Ne satacağım, mevsimin son ürünleri ve diğer bölgelerden gelen ilk turfandaları.

Üstüm başım perişan. Üzerimde tutun ki salçalık domates haritası beyaz bir kazak var. İş pantolonu eski mi eski. Ayakkabıların arkasına basmışım ve ayaklarımda çorap yok. Daha da yaklaşıyor koltuğumun altındaki Mehmet Niyazi Özdemir’in “Bayram Hediyesi” kitabını çekip alıyor. Evirip çeviriyor. Alaysı ve sırıtkan tavrına bir de “diklik” ve “mağrurluk” ekleniyor.

 

– Kitap da okuyorsun öyle mi?

 

– Can sıkıntısı işte, işler olmayınca kitaplarla oyalanıyorum.

Bir şeyi nasıl anlatabilirim, sıkıntısında olan biri gibi yerinde kısa bir dönüş yapıyor. Gözlerimin tâ içine bakarak, bunu kalın kafana sok deme noktasındaki bir hâl ile dizlerimin bağını kesen cümleleri fırlatıyor sanki:

– İhtilâl oldu. Türk Silahlı Kuvvetli idâreye el koydu. Sokağa çıkma yasağı ilân edildi bu sabah itibâriyle… anladın mı?

Boş gözlerle bakıyorum. Sesinin tonuna “emir efekti” yükleyerek sürdürüyor konuşmasını:

-Doğru eve. Git, aç televizyonu TSK’nın bildirilerini ve Hasan Mutlucan’dan kahramanlık

türkülerini dinle.

Şaşırıyorum. 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 târihleri dönüyor kafamda. İnsanlar, olaylar, mahkemeler, asılanlar, hapislikler, işkence görenler, işkence edenler, bir gecede darbecilerin kendi milletinin insanlarının haklarına getirdiği kısıtlamalar, oğullarını bekleyen analar, gidip de dönmeyen oğullar. En kötüsü de yaygın terör olayları yüzünden raydan çıkan “demokrasiyi rayına oturtmak amacı”yla geldikleri iddiâ eden darbecilerin kısa zamanda emir komuta zinciri içinde yarattıkları korku imparatorluğu. Özetle Kaos, korku, endişe, güvensizlik, kuşku günleri.

 

Bu haber 2657 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
H. Kutsi Kaya - 12:58 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

30 Eylül 2020 ÇARŞAMBA
18°
 • PER 23.3°
 • CUM 25.8°
 • CTS 28.0°

YAZARLARIMIZ

 • AİLEDE SEVGİ VE SAYGI

    İnsanlar arasındaki ilişkilerin en önemli kuralı sevgi ve saygıdır. Bu yüzden her insan çevresinden sevgi ve saygı bekler. Sevgili Peygamberimiz (SAV)  in bu konuda çok güzel bir sözü vardır: ‘İnsan, kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa, başkalarına karşı da öyle davranmalıdır.’ Yani kendimize sevgi ve saygı gösterilmesini istiyorsak, biz de herkese sevgi ve saygı göstermeliyiz. Bunun […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 417 – 428 )

    417) Toplantı 15 gibi başladı.  Haber Türk. Saliha Çolak, 2 Mart 2020, 19.01 Doğrusu: Toplantı saat 15 civârında başladı.   418) Yürüyerek Bâbil havaya gittik. Haber Türk, Çetin Çetiner, 3 Mart 2020, 13.30 Doğrusu: Yürüyerek Bâbil Havaalanı’na gittik.      419) Suriyeliler meramet gösteriyorlar. K24. Metehan Demir, 3 Mart 2020, 14.11  Doğrusu: Suriyeliler merhâmet gösteriyorlar. […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]