13° Açık

Almanya Yazıları – 18

H. Kutsi Kaya - 16 Kasım 2020 10:41 A A

 

Nihâyet Bir Dâire Buluyorum

 

Hanımın akrabalarından birinin aracılığıyla onlara yakın bir semtte bir çatı katı bulmuştum. Eşimin gelebilmesi için gerekli işlemi başlamıştık ama ‘ha’ deyince olmuyordu. Benimle birlikte Almanya’ya gelen öğretmenlerin birçoğu “yeşil” pasaporta ( Vize gerektirmiyor.) sâhip olduğundan eşini, çocuklarını getirmişti. Benim pasaportum gri. Vize gerekli.

 

Ev Sâhibi ile Görüşme, Kira Kontratı

 

Bir okul çıkışı eşimin akrabasının eşi Bünyamin Ağabey, sağ olsun, okula geliyor. Beni dâire  sâhibi Alman’ın ofisine götürüyor. Tıknaz, güler yüzlü, Türkiye’yi bizden iyi bilen biri. Tır şoförüymüş. Öyle yerler sayıyor ki güzelim ülkem Türkiye’den, ben harita üzerinde bile zor bulurum bu yerlerin çoğunu. Sayfalarca tutan bir kira formu çıkarıyor masasının çekmecelerin birinden. Gerekli yerleri doldurduktan sonra imzâlamam için formu bana uzatıyor. İmzâlıyorum. 1100 Mark (2 kira) depozito alıyor. İyi dileklerle ayrılıyoruz oradan.

 

Metroya biniyoruz Bünyamin Ağabey ile. 7 durak sonra Bünyamin Ağabey’in  apartmanının yakınlarında bir yerde iniyoruz metrodan. Kapısı olmayan genişçe bir bahçeden giriyoruz. Bahçenin etrâfı birkaç katlı evlerle çevrili.

 

– Bunlar belediye evleri, diyor Bünyamin Ağabey. Eliyle köşedeki 3 katlı apartmanı

göstererek:

 

– Biz de şu apartmanın ilk katında oturuyoruz, İki oda bir mutfak. Dar ama kullanışlı. Ucuz da.

 

Çatı Katındaki Dâirem

 

Yürüyoruz. Bahçe bitiyor. Ana caddeye geliyoruz. Yaya yolundan karşıya geçerek bir sokağa giriyor, sokağın sağ köşesindeki ilk apartmanın önünde duruyoruz. Yıllarca oturacağım apartmanın dış kapısındayız. İçeri girip merdivenleri çıkıyoruz. İkinci kattaki dâirelerinden ortadaki dâirenin kapısı birden açılıyor. Kucağında kedi, pejmürde kılıklı, orta yaşlı, çirkin mi çirkin bir Alman kadın iri dişleriyle gülümsemeye çalışıyor.

 

– Kaya Bey mi, diyor.

 

– Evet, diyorum.

 

Elini uzatıyor.

 

– Apartman yöneticisi Voigt, diyor.

 

O da bize katılıyor en üst kata çıkıyoruz. Dâireme giriyoruz. Solunda tahtadan yapılmış bir dolap bulunan dar bir salonda ilerliyoruz. Voigt Hanım, duvarların kağıtlanması gerektiğini falan anlatıyor.( Oysa benim derdim, başımı sokabilecek bir yer. Evin dekorasyonu umrumda bile değil. ) Voigt Hanım konuşurken ortadaki büyük odaya geçiyoruz.

 

 Voigt Hanım bana dönüyor ve soruyor:

 

– Kaya eşyalarınız nerede?

 

Bünyamin Ağabey’in yüzü genişliyor. Tebessüm ediyor ve cümle kurmadan tek kelimeyle

cevap veriyor:

 

– Dışarıda, diyor.

 

Voigt Hanım anlamıyor:

 

– Dışarıda?

 

– Akşama eşya atım günü sırası bu sokakta. En güzelinden birkaç odalık eşya buluruz, diyor Bünyamin Ağabey.

 

Bu haber 2182 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
H. Kutsi Kaya - 10:41 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

29 Kasım 2020 PAZAR
13°
 • PTS 14.9°
 • SAL 8.0°
 • ÇAR 11.8°

YAZARLARIMIZ

 • HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAKTIR

    Yüce Rabbimizin zatı dışında, yeryüzünde bulunan her canlı ölümü tadacaktır. Dünyadaki ömrünü tamamlayanlar, kabir hayatını da yaşayarak, kıyamet günü mahşer meydanına hesap için çağrılacaklardır. İyilikleri fazla gelen Müminler doğrudan, kötülükleri fazla gelenler ise ya cezalarını çekerek ya da Allah’ın rahmeti ve dilemesiyle doğrudan ebedi saadet yurdu cennete gireceklerdir. Bazılarımız daha sözü edilir edilmez ürperse […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • BİTKİ ÇAYLARINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Bitkiler yüzyıllardır beslenme, sağlığı koruma ve çeşitli hastalıkları tedavi etme başta olmak üzere farklı amaçlarla insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Günümüzde bitkisel çayların birçoğu hoş lezzetleri için (elma, böğürtlen çayı vb.) tüketilmekte ve bir kısım bitkisel çay ise sağlığı koruyucu olarak (antioksidan etkisiyle yeşil çay gibi) ya da günlük rahatsızlıklar diye adlandırdığımız soğuk algınlığı, yorgunluk, hazımsızlık, […]
 • Almanya Yazıları -19

  Dâiremde İlk Sabah Eşya taşıdığımızdan olsa gerek nasıl uyuduğumu hatırlamıyorum. Sabahleyin okula gidiş saatine ayarlı saat zilinin çalmasıyla hemen kalktım. Biliyordum ki okulda damak tadına uygun kahvaltı etme imkânım yoktu. Soframızda çay, peynir, zeytin… olmadıkça biz Türkler, kahvaltı etmiş saymayız kendimizi. Buğusu üstünde tüten o tavşan kanı çayı içmedikçe bir eksiklik hissederiz. Çay demlenirken odanın […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 03
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]