-3° Açık

ALAY ETMEK

Ahmet Baskındağlı - 18 Ocak 2021 10:34 A A

 

Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Ona haksızlık etmez. Onun malına ve ırzına tecavüz etmez. Onu aldatmaz, onunla alay etmez. Onu kıracak söz ve davranışlardan uzak durur. Kendisine yapılmasını istemediği bir işi ona da yapmaz. Onu sever, malını, şerefini ve namusunu korur.

Müslüman kardeşi ile alay etmek, onu incitecek söz söylemek ve kötü ad takmak büyük günahlardandır.

Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyruluyor:

‘Ey iman edenler! Bir topluluk bir diğerini alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da diğer kadınları alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Birbirinizi karalamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. Birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir isimdir. Kim de tövbe etmezse böylesi, kimseler zalimlerdir.’ (Hucurât,11)

Sevgili peygamberimiz (SAV) de;

‘Birbirinize haset etmeyiniz. Alış-verişte birbirinizi aldatmayınız. Birbirinize dargın durmayınız ve birbirinizden yüz çevirmeyiniz. Birbirinizin bitmek üzere olan pazarlığını bozmayınız. Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz. Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu yardımsız bırakmaz, ona hor bakmaz.’ Buyurmuş, sonra Üç defa göğsüne işaret ederek:

‘Takva işte buradadır. Bir kimsenin kötü olabilmesi için Müslüman kardeşini hor görmesi yeter. Müslüman’ın Müslüman’a kanı, malı, ırzı haramdır.’ (Müslim, Birr, 10) buyurmuş ve Müslüman’ı hor görmenin ne kadar kötü bir davranış olduğunu bildirmiştir. Bir insan kendisi gibi insan olan bir başkası ile niçin alay eder? Ona değer vermediği, akıl ve zekasını beğenmediği ve doğuşta onda var olan bir eksikliği için alay eder. Bu ise doğru değildir. Bu ölçü olmaz. Bunu ölçü olarak kullanmak yanlıştır. Çünkü insan Allah’ın en üstün yaratığıdır. Saygınlığı vardır. Allah’ın itibar ettiği insanı hakir görmek büyük hatadır. Kaldı ki bilmiyoruz, belki de alay edilen kimse Allah katında alay edenden daha değerlidir.

Allah Teala, gerek eli ile gerek dili ile şunu bunu itip kakmayı, kırıp incitmeyi adet edinmiş kimselerle ilgili şöyle buyuruyor:

‘Arkadan çekiştirmeyi, yüze karşı eğlenmeyi ve başkalarını ayıplamayı ve servet biriktirip onu saymayı adet edinenlere yazıklar olsun. O malının kendisini ebedi kılacağını mı zanneder? Hayır! andolsun o hutameye atılır. Hutame’nin ne olduğu sana söylendi mi?

Allahın tutuşturulmuş, yandıkça tırmanıp kalplerin ta üstüne çıkan ateştir. Onlar bu ateşin içinde sütunlara bağlanmışlar ve o vaziyette kapılar üzerlerine kapatılmıştır.(Hümeze Suresi)

İşte başkası ile alay etmek, onu incitecek söz ve davranışta bulunmak yasaktır, günahtır. Müslüman değil bir insana, diğer canlılara bile eziyet etmeyecektir. Çünkü dinimiz başta insan olmak üzere bütün canlılara eziyet etmeyi yasaklamıştır.

Birbirimizi sevelim, saygılı, samimi, hoşgörülü, vefalı olalım. Kalp kırmayalım, gönüller kazanalım.

Bu haber 226 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 10:34 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

4 Mart 2021 PERŞEMBE
-3°
 • CUM 16.0°
 • CTS 11.8°
 • PAZ 7.9°

YAZARLARIMIZ

 • AHİRET YÖRÜNGELİ BİR HAYAT

  Mümin, dünyadayken yörüngeli bir hayat yaşamalı, devamlı surette ahreti kazanma adına hesap ve planlar içinde olmalı, hayatını bu doğrultuda tanzim etmelidir. Mümin yaşadığı hayatı ahret hayatına göre değerlendiren, dünyaya o nispette değer veren, dünyevi ve uhrevi emniyetini Allah’a bağlayan, O’na itaat eden, imana dayalı fazilet duygularıyla dopdolu olan, dünya ve ahret dengesini kurduktan sonra hem […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mevsime uygun beslenmek

  “Mevsime uygun beslenmek günümüzde sağlık üzerine olan etkileri sebebi ile çok önemli bir hale geldi. Artık her an istediğimiz besine ulaşmak mümkün ama mevsiminde olmayan bir besini tüketmek gerçekten doğru mu?” Geçmişte, meyve ve sebzeleri şimdiki gibi her an bulabilmek pek mümkün değildi. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve üretim şekillerindeki değişiklikler ile birlikte uygun büyüme ortamı […]
 • Üç Kitap

  1 / Yaralı Ceylanlar Kulübü | Mim Kemâl Öke   Bilen bilir: Prof. Dr. Mim Kemal Öke’nin aynı adı taşıyan dedesi Atatürk’ün doktorlarındandır ve 33. dereceye yükselmiş bir masondur. Yazar, bu söyleşi kitabında bunu saklamıyor da zâten.   Kitabın en çarpıcı kısımları hiçbir dinî hassâsiyeti olmayan – namazın bile ne olduğunu bilmeyen tipik Nişantaşı âilesi […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 •   Neden Klasikleri Okumalı? Klasik Edebiyattan Bazı Hayat Dersleri

              Eğitim hayatları boyunca ‘bazı’ öğrenciler – bir çok dememeyi tercih ettim, edebiyat derslerinde sadece dersten kalmamak  ve başarısız olmamak için klasik edebiyat okurlar. Bunun neticesinde, bu klasik metinlerdeki birbirinden bilgilendirici hayat derslerini kaçırdıklarının da farkında olmazlar.  Dostluk, sevgi, paylaşmak, şefkat  ve birçok diğer önemli değerler bu eserlerde işlenmektedir.  Bu yazıda üç klasik esere ve […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.