32° Parçalı bulutlu

AKED VE HEYDER’DEN DEN ENGELLİ BİREYLERE BÜYÜK DESTEK

Güncel - 5 Ağustos 2020 04:50 A A

Kastamonu Akademi Kültür ve Eğitim Derneği ile Mustafakemalpaşa Her Yede Sanat Derneğinin ortaklaşa yürüttüğü Avrupa Birliği Erasmus Projesi ile başta engelli bireyler ve ev hanımlarının ürettiği el sanatları değer kazanıyor. AKED kurulduğu 2013 yılından bu güne kadar engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek için yaptığı çalışmalara devam ediyor. Engelli bireylerin sorunlarının başında gelen topluma entegrasyon ve ekonomik bağımsızlıklarının sağlanması konusunda büyük adımlar atmaktadır. HEYDER Yönetimi 2 erkek ikisi engelli 3 kadından oluşmaktadır. Aynı amaçları yürüten AKED ile ortaklaşa İngiltere, İtalya, Romanya ve Portekiz’den oluşan bir ortaklık ile Avrupa Birliğine yönelik Erasmus projesinde yaşamsal bir çalışma başlattı. 2020 Ocak ayında Romanya Braila ilinde gerçekleşen ilk toplantıya dernek adına Eftal ÇEKİ ve Necati Gülmez katıldı. Belediye Başkanımız adına hediyeler ve bir mektup götürülerek Braila Belediye başkanına sunuldu. Braila Belediye başkanının hediyeleri ve iyi dileklerini dile getirdiği mektubu Belediye Başkanımız Mehmet KANAR’a teslim edildi.

Covid19 nedeniyle Mayıs ayında İngiltere’ye ve Haziran Ayında Portekiz’e yapılacak ziyaretler ileri bir tarihe ertelendi. Ancak her ay Skype görüşmeleri devam etmekte olup oluşturulan bir internet sitesi üzerinden el işleri satışa sunulmaya başladı.

                Eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında yaptığı çalışmalarla dünyada adından söz ettiren ve Kastamonu ilinde kurulmuş olan sivil toplum örgütü Akademi Kültür ve Eğitim Derneği, AB düzeyinde engelli bireylerin yeni yeterlilikler kazanarak üretken olmaları ve ürettikleri ürünleri pazarlayarak bireysel gelir elde etmelerini, kazandıkları özgüvenle ekonomik hayatın etkin birer üyesi olarak toplumda yer edinmelerini sağlamak için 2019 yılında bir AB projesi hazırladı.

Proje kapsamında engelli bireylere 5 farklı AB ülkesinde el sanatları kursları açıldı. Türkiye’de ise kurs, projenin yerel ortağı olan Mustafakemalpaşa İlçesi Her Yerde Sanat Derneği tarafından Bursa İli Mustafakemalpaşa İlçesi’nde açıldı. Kurs kapsamında 20 kursiyere el yöresel el sanatları kursu açıldı. Kurs sürecinde üretilen çalışmalar internet ortamında satışa sunuldu.

Proje Koordinatörü ve İngiliz ortak HAWP Project tarafından açılan proje web sitesinde ise online satışlar başladı. Türkiye dahil dünyanın çeşitli ülkelerinden engelli bireyler ve ev hanımları, ürettikleri ürünleri bu platform sayesinde dünyanın her yerine tanıtma ve satma fırsatına kavuştular. Böylece engelli vatandaşlarımız ürünlerini dünyanın her yerine pazarlarken yöresel el sanatlarımızın tanıtılmasına da katkı sağlamış oldular.

Halen proje ortağı İtalya’da engelli bireylere girişimcilik eğitimi verilmekte, böylece engelli bireylerin üretkenlikleri girişimcilikle desteklenmektedir.

İlerleyen zamanlarda İngiltere tarafından online ve yüz yüze pazarlama eğitimleri de verilecek ve böylece engelli bireylerin “yöresel el sanatları, girişimcilik, online ve yüz yüze pazarlama ile bilişim araçları kullanma ve web tasarımı eğitimleri”  sayesinde üretim ve pazarlama konularında tam donanımlı bireyler haline gelmelerine katkı sağlanacaktır.

Dünyaya açılarak ürünlerini dünya çapında pazarlamak isteyen engelli bireylerin derneğimizle irtibata geçmeleri gerekmektedir. AKED Dernek Başkanı Suzan AVANOĞLU ve HEYDER Dernek başkanı Eftal ÇEKİ, engellilerin de dünyaya açılarak hem kendi ürünlerini hem de ilimizin yöresel el sanatlarını dünyaya tanıtmalarının kendileri kadar ilimizin de tanıtımına katkıda bulunacağını ve https://disabilityartsandcrafts.eu  web sitesinden ve İnstagramdan disabilityartsandcrafts sayfasından ayrıca    https://www.facebook.com/groups/2458025877809146/adlı linkten  gelişmelerin takip edilebileceğini belirtti.

2020 yılının son aylarından itibaren de dezavantajlı kadınların sorunlarına eğileceklerini belirten Dernek Başkanları, bu gruptaki bireylerin de sorunlarına AB düzeyinde etkili çözümler üretilmesi için tarafımızdan üretilen projenin de ilimiz başta olmak üzere dünya genelinde ses getireceğine inandığını, bu kapsamdaki eğitimlerin de yine yapılan planlama ve işbölümü çerçevesinde, yeterli bilgi birikimine sahip olduğu düşünülerek Bursa Mustafakemalpaşa’da verileceğini belirtti.

Halen İspanya’dan da geçen iki projenin de dahil olmasıyla aktif olarak 7 proje yürüttüklerini belirten Suzan AVANOĞLU, AKED ve HEYDER’in başta AB olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde tanınmasının kendilerini mutlu ettiğini il ve ilçemizin yurtdışında tanıtılmasına katkı vermeye devam edeceğini söyledi.

Bu haber 3098 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Güncel - 04:50 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

29 Eylül 2020 SALI
32°
 • ÇAR 21.8°
 • PER 23.0°
 • CUM 25.3°

YAZARLARIMIZ

 • YARDIMLAŞMANIN ÖNEMİ

     Son din İslam dini, Müslümanları bir bütün olarak görür. Bu yüzden son peygamber, bizim peygamberimiz, Hz. Muhammed (S.A.V.) Müslümanları bir bedenin organlarına benzetmiştir. Bu organlar arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi bedenin uyumlu çalışmasını sağlar. Bunun gibi, toplumun bireyleri arasındaki bağın güçlendirilmesi de toplumsal uyumun sağlanması için önemlidir. Bundan dolayı İslam dini toplumun üyeleri arasında yardımlaşma ve […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Çağın Alperenler’inden :  Seyyid Ahmed Arvâsî

  Çağın Alperenler’inden :  Seyyid Ahmed Arvâsî ( 1932 – 31 Aralık 1988 )   Önce;  hemşehrim,  baba dostu, yazar, Bursa Eğitim Enstitüsü’nde de ders veren hocam, ülkücü dev, alperen S. Ahmed Arvâsî’den  bir anekdota yer vereyim:   Ahmed Arvâsî’nin 50’li yıllarda (1959 galiba) tâyini Balıkesir – Savaştepe İlköğretmen  Okulu’na çıkar. Geldiği Ağrı, genelde  bütün doğu; açlık, […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]