18° Açık

AİLEDE SEVGİ VE SAYGI

Ahmet Baskındağlı - 22 Temmuz 2020 06:20 A A

 

            Aile toplumun en küçük birimidir. Toplumun güçlü olması için her aile yapısının sağlam olması gerekir. Aileye kuvvet veren en önemli ise sevgi, saygı ve ilgidir.

            Örnek bir ailede, bütün fertler ailesine bağlıdır. Herkes ailenin huzurunu bozacak davranışlardan uzak durur. Birbirlerini üzmekten kaçınır, kırıcı sözler söylemez. Sevinçli ve üzüntülü günlerinde birlikte olurlar.

            Ailenin problemlerini çözmek için hepsi elbirliği yapar. Kişisel sorunlarda ise bir birlerine destekçi ve yardımcı olurlar. Ailenin birlik ve beraberliğine önem verirler. Aile bütünlüğünü bozacak hareketleri yapmazlar.

            Anne babaya sevgi, saygı ve hürmet duymanın dinimizde önemli bir yeri vardır. İslam’a göre anne ve babaya karşı gelmek büyük bir hatadır. Onların gönüllerini kazanmadığımız, hayır dualarını almadığımız sürece hiçbir işimiz güzel gitmez.

            Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’inde; Onlara ‘ÖF!’  diyecek kadar bile saygısız davranılmasını yasaklar. Sevgili Peygamberimiz (SAV) ‘Cennet annelerin ayaklar altındadır.’ diyerek, anne sevgisinin ne kadar mühim olduğunu ifade etmiştir. Çocuklar, anne ve babalarının haklarını ödeyemezler.

            Ailede büyükler de küçüklere karşı daima saygı ve hoşgörü besler. Önemsiz hatalarını görmezden gelir ve kusurlarını tatlı bir dille izah ederler. Bütün bu güzel davranışların temeli sevgi, saygı ve hoşgörüdür. Ailesinde sevgi ve saygıyı hâkim kılmayan insanlar, toplumda sevgi ve saygıdan söz edemezler.

            Büyükler birçok konuda bizden daha bilgili ve tecrübelidir. Onlar daima küçüklere yardımcı olmayı ve yol göstermeyi düşünür. Bu yüzden onların görüş ve düşünceleri hoşumuza gitmese de öğütlerine kulak vermeliyiz. Onlarla beraberken söz ve davranışlarımızda dikkatli olmalı, ayak ayaküstüne atarak oturmamalı, izin almadan uzanarak yatmamalı. Yolda karşılaştığımızda selam vermeli, hatırlarını sormalı ve ellerini öpmeliyiz.

            Cenab-ı Allah (c.c) Bizlere anne babasının gönüllerini kazanıp, hayır dualarını alıp, dünya ve ahret saadet ve mutluluğuna kavuşmayı nasip etsin. ÂMİN.

            NOT: Ünlü İslam bilgini İbn-i Sina’nın mucize tarifi öyle bir tarif ki düzenli kullandığımızda kanseri ve astımı bile yok ediyor. Kuru inciri yıkayıp suyunu sızdırın ve kuşbaşı gibi doğrayıp hakiki zeytinyağı ile bir kavanoza doldurup kapağını sıkıca kapatın. 3-5 gün kavanozu karanlık bir yerde bekletip sabah-akşam aç karna yiyin. İbn-i Sina şöyle buyurdu: Ben nice umutsuz vakalar gördüm, Cenab-ı Hak, bu vesileyle şifa verdi.

Bu haber 4005 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 06:20 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

13 Ağustos 2020 PERŞEMBE
18°
 • CUM 30.5°
 • CTS 31.1°
 • PAZ 29.9°

YAZARLARIMIZ

 • HAYAT DEDİĞİN NEDİR Kİ İŞTE ÖMRÜMÜZDEN BİR KURBAN BAYRAMINI DAHA YAŞADIK

    Hayat çok kısa günler, haftalar, aylar, yıllar su gibi akıp geçiyor. Hayatımızın her anı çok kıymetlidir, değerlendirmesini bilelim. Bu seneki kurban bayramına bir çok insanımız kavuşamadı. Bundan sonraki kurban bayramına belki de içimizden pek çoğumuz bu fani dünyadan ayrılıp, asli vatanımız olan ahrete göç edeceğiz. Rabbim hayatın da hayırlısını, ölümün de hayırlısını hepimize nasip […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 05
  Karatecilerden Başkan Kanar’a Ziyaret
  Anadolu Yıldızlar Ligine katılmaya hak kazanan Mustafakemalpaşa Belediyesporlu karateciler Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ı ziyaret etti.