Açık

AİLEDE SEVGİ VE SAYGI

Ahmet Baskındağlı - 22 Temmuz 2020 06:20 A A

 

            Aile toplumun en küçük birimidir. Toplumun güçlü olması için her aile yapısının sağlam olması gerekir. Aileye kuvvet veren en önemli ise sevgi, saygı ve ilgidir.

            Örnek bir ailede, bütün fertler ailesine bağlıdır. Herkes ailenin huzurunu bozacak davranışlardan uzak durur. Birbirlerini üzmekten kaçınır, kırıcı sözler söylemez. Sevinçli ve üzüntülü günlerinde birlikte olurlar.

            Ailenin problemlerini çözmek için hepsi elbirliği yapar. Kişisel sorunlarda ise bir birlerine destekçi ve yardımcı olurlar. Ailenin birlik ve beraberliğine önem verirler. Aile bütünlüğünü bozacak hareketleri yapmazlar.

            Anne babaya sevgi, saygı ve hürmet duymanın dinimizde önemli bir yeri vardır. İslam’a göre anne ve babaya karşı gelmek büyük bir hatadır. Onların gönüllerini kazanmadığımız, hayır dualarını almadığımız sürece hiçbir işimiz güzel gitmez.

            Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’inde; Onlara ‘ÖF!’  diyecek kadar bile saygısız davranılmasını yasaklar. Sevgili Peygamberimiz (SAV) ‘Cennet annelerin ayaklar altındadır.’ diyerek, anne sevgisinin ne kadar mühim olduğunu ifade etmiştir. Çocuklar, anne ve babalarının haklarını ödeyemezler.

            Ailede büyükler de küçüklere karşı daima saygı ve hoşgörü besler. Önemsiz hatalarını görmezden gelir ve kusurlarını tatlı bir dille izah ederler. Bütün bu güzel davranışların temeli sevgi, saygı ve hoşgörüdür. Ailesinde sevgi ve saygıyı hâkim kılmayan insanlar, toplumda sevgi ve saygıdan söz edemezler.

            Büyükler birçok konuda bizden daha bilgili ve tecrübelidir. Onlar daima küçüklere yardımcı olmayı ve yol göstermeyi düşünür. Bu yüzden onların görüş ve düşünceleri hoşumuza gitmese de öğütlerine kulak vermeliyiz. Onlarla beraberken söz ve davranışlarımızda dikkatli olmalı, ayak ayaküstüne atarak oturmamalı, izin almadan uzanarak yatmamalı. Yolda karşılaştığımızda selam vermeli, hatırlarını sormalı ve ellerini öpmeliyiz.

            Cenab-ı Allah (c.c) Bizlere anne babasının gönüllerini kazanıp, hayır dualarını alıp, dünya ve ahret saadet ve mutluluğuna kavuşmayı nasip etsin. ÂMİN.

            NOT: Ünlü İslam bilgini İbn-i Sina’nın mucize tarifi öyle bir tarif ki düzenli kullandığımızda kanseri ve astımı bile yok ediyor. Kuru inciri yıkayıp suyunu sızdırın ve kuşbaşı gibi doğrayıp hakiki zeytinyağı ile bir kavanoza doldurup kapağını sıkıca kapatın. 3-5 gün kavanozu karanlık bir yerde bekletip sabah-akşam aç karna yiyin. İbn-i Sina şöyle buyurdu: Ben nice umutsuz vakalar gördüm, Cenab-ı Hak, bu vesileyle şifa verdi.

Bu haber 6709 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 06:20 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

23 Ocak 2021 CUMARTESİ
 • PAZ 9.7°
 • PTS 10.3°
 • SAL 11.8°

YAZARLARIMIZ

 • TOPLUMSAL DAYANIŞMA VE DİN KARDEŞLİĞİ

    İnsanın sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürebilmesi için toplum hayatına ihtiyacı vardır. İnsanın mutluluğu ve huzuru ise toplumun huzuru ve mutluluğudur. Toplum halinde yaşamanın dinî, ahlakî ve örfî birtakım kuralları vardır. Toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın temeli olan bu kurallara uyulduğu ölçüde fert ve toplum huzura erme imkânı bulmaktadır. Bu kurallardan birisi de Yüce Kitabımız Kur’an’da […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • BİTKİ ÇAYLARINI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

    Bitkiler yüzyıllardır beslenme, sağlığı koruma ve çeşitli hastalıkları tedavi etme başta olmak üzere farklı amaçlarla insanlar tarafından kullanılagelmiştir. Günümüzde bitkisel çayların birçoğu hoş lezzetleri için (elma, böğürtlen çayı vb.) tüketilmekte ve bir kısım bitkisel çay ise sağlığı koruyucu olarak (antioksidan etkisiyle yeşil çay gibi) ya da günlük rahatsızlıklar diye adlandırdığımız soğuk algınlığı, yorgunluk, hazımsızlık, […]
 • Bir Makale Yüzünden Başıma Gelenler

      Hâfızamı zorluyorum lise yıllarımdaki Türkçe-Edebiyat öğretmenlerimi hatırlamak için. Hasan Süloğlu vardı mesela. Kısaya yakın bir boy, göçmen edâsı bir Türkçe ile konuşur dururdu. Tek maaşlı geçim derdinde sıradan biriydi.   Sonraları bir diğeri Mehmet Akıncı idi. Siyah, kıvırcık saçlı, çok kötü bir Türkçe’yle konuşan biriydi. Bize boyuna garip kaçakçı hikâyeleri okurdu. Hatırladığım kitaplardan […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]
 • Toplum Olarak Yapıcı Eleştiriden Ne Anlıyoruz?

  İnsan varoluşu gereği ve toplum içerisinde yaşamını sürdürmesi dolayısıyla günlük hayatında takdir görme, sevgi hissetme ve onaylanma ihtiyaçları olan bir canlıdır. Bu istekler ölçülü talep edildiğinde ve karşılandığında gayet tabii ve normaldir. Fakat etrafımızdaki insanların bizim hakkımızda ne düşündüğünü haddinden fazla önemsemek, gereğinden fazla beğenilme ve onaylanma arzusu duymaya takıntılı bir hal içerisine girmek bizi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 04
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 05
  Atkı ve Bereler Hazır Olsun
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Kar yağışı Marmara Bölgesinde Bursa ve ilçelerinde etkili olacak.