14° Parçalı bulutlu

AİLEDE SEVGİ VE SAYGI

Ahmet Baskındağlı - 30 Eylül 2020 05:17 A A

 

İnsanlar arasındaki ilişkilerin en önemli kuralı sevgi ve saygıdır. Bu yüzden her insan çevresinden sevgi ve saygı bekler. Sevgili Peygamberimiz (SAV)  in bu konuda çok güzel bir sözü vardır: ‘İnsan, kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa, başkalarına karşı da öyle davranmalıdır.’ Yani kendimize sevgi ve saygı gösterilmesini istiyorsak, biz de herkese sevgi ve saygı göstermeliyiz. Bunun ilk adımı ailede başlar.

            Aile, toplumun en küçük birimidir ve çekirdeğidir. Toplumun güçlü olması için her ailenin yapısının sağlam olması gerekir. Aileye kuvvet veren en önemli unsur ise sevgi ve saygıdır. Örnek bir ailede bütün fertler ailesine bağlıdır. Herkes ailenin huzur ve mutluluğunu bozacak davranışlardan uzak durur. Birbirlerini üzmekten kaçınır, kırıcı sözler söylemez. Sevinçli ve üzüntülü günlerinde birlikte olurlar. Ailenin problemlerini çözmek için hepsi elbirliği yapar. Kişisel sorunlarda ise birbirine destekçi ve yardımcıdırlar. Ailenin birlik ve beraberliğine önem verirler. Aile bütünlüğünü bozacak hareketleri yapmazlar.

Küçükler büyüklerine daima saygılıdırlar. Onların tecrübe ve tavsiyelerinden yararlanır. İsteklerini ve ricalarını yerine getirmeye çalışırlar.

Karşılıklı konuşmalarında büyüklerin sözünü kesmezler. Yanlarında otururken saygılı otururlar. İzin alınması gereken konularda, onlardan habersiz hareket etmezler. Yapılması imkânsız isteklerde bulunmazlar. Ailenin bütçesini dikkate alır ve kendilerine verilen harçlıkları buna göre harcarlar. Paralarını israf etmezler.

            Anne ve babaya saygı duymanın dinimizde çok önemli yeri vardır. İslam’a göre anne ve babaya karşı gelmek büyük bir hatadır. Onların gönüllerini almadığımız sürece hiçbir işimiz güzel gitmez. Yüce Allah (c.c.) Kur’an-ı Kerim’de; Onlara ‘ÖF!’ diyecek kadar bile saygısız davranılmasını yasaklar. Peygamberimiz (SAV) ‘Cennet annelerin ayakları altındadır.’ Diyerek anne sevgisinin ne kadar mühim olduğunu ifade etmiştir. Çocuklar, anne babalarının haklarını ödeyemezler. Ailede büyükler de küçüklere karşı daima sevgi ve hoşgörü besler. Önemsiz hatalarını görmezlikten gelir ve kusurlarını tatlı dille izah ederler. Küçüklerin arzu ve isteklerini dinleyip bunlara önem verirler. Söz verdikleri zaman yerine getirirler. Sorunlarını çözme konusunda yardım ederler. Bütün bu güzel davranışların sevgi, saygı ve hoşgörüdür.

            Ailesinde sevgi ve saygıyı hâkim kılamayan insanlar, toplumda sevgi ve saygıdan söz edemezler.

            HAZRETİ MEVLANA’DAN TAVSİYELER

            Daima mütesebbim olunuz. Şefkatte güneş gibi olunuz. Cömertlikte sular gibi olunuz. Tevazuda toprak gibi olunuz. Ayıpları örtmekte gece gibi olunuz. Allah’a teslimiyette ölü gibi olunuz. Temizlikte çiçekler gibi olunuz. Çalışkanlıkta arı gibi olunuz. Ya olduğun gibi görününüz. Ya göründüğün gibi olunuz.

            GÜNÜN SÖZÜ

,           ‘Sanmasınlar yıkıldık,

            Sanmasınlar çöktük,

Bir başka bahar için,

            Sadece yaprak döktük.

                        Hz Mevlana

Bu haber 3617 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
Ahmet Baskındağlı - 05:17 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

30 Ekim 2020 CUMA
14°
 • CTS 12.0°
 • PAZ 13.0°
 • PTS 15.9°

YAZARLARIMIZ

 • FRANSIZ BİR KADININ FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON’A YAZDIĞI MEKTUP

    Doğru yolu izleyen kimseye selamlar olsun..             Ben Sophie Pétronin; beyaz ırktan Fransız, Hıristiyan ve Katolik bir kadın olarak, 75 yıl boyunca Hıristiyanlığı yaşayan bir birey iken son dört senesini Müslümanlar arasında esir olarak yaşamış ve İslam dinini seçmiş olmam anladığım kadarıyla sizi hayretler içerisinde bırakıp şoke etmiş. Sayın Macron!             Evet, ben Afrika’nın […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 442 – 454 )

      442) Bakanlarımızın 3’er dakikalık konuşma süreci olacak. A Haber, Erdoğan, 18 Mart 2020, 14.22    Doğrusu: Bakanlarımızın 3’er dakikalık konuşma süresi olacak.   443) Herkes maske takmamalı mı? CNN Türk, Buket Güler, 20 Mart 2020, 10.31       Doğrusu: Herkes maske takmalı mı?   444) Biz de hastahânelerimizi bu şekilde şekillendirdik. A Haber, Dr. Şamil  Şahin, […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 03
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]