YAZARLAR

Tüm Yazıları Ahmet Baskındağlı

SEVGİLİ PEYGAMBER EFENDİMİZ (av) DEN RAMAZAN AYI NASİHATLERİ

17.05.2019 10:22

 

                'Oruç tutun, sağlıklı kalın.' (Ahmet, Müsned, 2/380, Ebu Hüreye hadisi)

                'Ademoğlu, karnından daha şerli bir kap doldurmamıştır. Ademoğluna belini dik tutacak kadar yiyecek yeterlidir. Yediğinde de midenin üçte birini yemek, üçte birini içmek, üçte birini nefes almak için ayırmalıdır. (Tirmizi, Sünen, K Zühd, bab 47, Nesai, Sünen, K. Adab'ül-Ekl, bab 23, Hakim, Müstedrek, K.Rikak, hadis no 7945)

                'Ramazan sabır ayıdır.' (Ebu Daud)

                'Oruç sabrın yarısıdır.' (Tirmiz)

                'Ramazan günlerinde zikirle meşgul olanlar mağfiret edilir, o günlerde Allah'tan dilekte bulunanlar eli boş dönmezler.' (Kenzü'l-Ummal)

                'Bir kul ramazana erişir de o aydan günahlarını affettirerek çıkamazsa burnu yerde sürünsün.' (Bey Haki)

                'Kim yalan söylemeyi, cahilliği ve cahillikle amel etmeyi (günah işlemeyi) terk etmezse, Allah'ın onun yemesini içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur.' (İbn mace)

                'Oruç tutanın uykusu bile ibadet sayılır. Oruçlunun susması bile tespih sayılır. Oruçlunun iyilik ve ibadetlerine kat kat sevap verilir. Duası kabul olunur, günahları affedilerek silinir. (Kenzü'l-Ummal)

                'Kim inanarak ve ihlasla sevabını yalnız Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutar, gecesinde de uyanık kalır, teravih namazı kılıp Kur'an okursa annesinden doğduğu gibi tertemiz olur.' (Nesai)

                'Oruç perdedir. Oruçlu kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa 'Ben oruçluyum.' desin, Ona bulaşmasın.' (Buhari)

                'Nice oruç tutanlar vardır ki (günahlardan uzak durmadıkları için) onların oruçlarından geriye sadece açlık ve susuzluk kalır. Ve nice namaz kılanlar var ki (namazlarının haklarını veremedikleri için) bu namazlarından onlara sadece yorgunluk kalır.' (İbn Mace)

                'Ramazan ayına girdiği halde günahlarını affettiremeden tamamlayan kişi ne büyük bir imkanı kaçırmış ve ne büyük bir kayıp içerisindedir.' (Tirmiz, Deavat, 100)

                'Kur'an okursanız Allah sizinle konuşur, dua ederseniz siz allah2la konuşursunuz.' (Hadis)

                'Mübarek ramazan ayı geldi. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda sema (cennet)  kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır.' (Nesai, Sıyam,5)

                'Sahur yemeği yiyin. Çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.' (Hadis)

                'Kullar ramazandaki bereketi bilselerdi, bütün senenin ramazan olmasını isterlerdi.' (Hadis-i Şerif)

                'Her şeyin zekatı vardır. Bedenin zekatı da oruç tutmaktır. Oruç tutmak sabrın yarısıdır. (Buhari)

                'İslam beş temel üzerine bina edilmiştir. Allah'tan başka ilah olmadığına, benim Allah'ın elçisi ve kulu olduğuma şahadet etmen, namaz kılman, zekat vermen, ramazan orucunu tutman, gücün yettiği taktirde hacca gitmendir.'  (Buhari, iman19,22, Müslim İman 21, Tirmizi İman 3, Nesai İman 13)

                'Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer içerse, orucunu tamamlasın, bozmasın.  Çünkü onu Allah yedirmiş, içirmiştir.' (Hadis)

                'Her kim  bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun ecrinden de hiç bir şey eksilmez.' (Hadis)

                'Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.' (Tirmizi Cihad 3, 1624)

                'Sevabını Allah'tan umarak Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolur.  (Buhari)

                'İşte bereket ayı olan ramazan geldi. Artık Allah'ın rahmeti sizi kuşatır. O ayda yeryüzüne bol bol  rahmet iner.  Günahlar affedilir, dualar kabul olunur. Allah sizin iyilik ve ibadette yarışmanıza bakar da, bununla meleklerine karşı iftihar eder. Öyleyse kulluğunuzla kendinizi Allah'a sevdirin. Bu ayda asıl bedbaht olan, Allah'ın rahmetinden nasibini alamayan kimsedir.' (et-Tergib ve't Terhib)

 

Haberler

Dünya

Çalışmalara İlçeden de Arama Ekibi Katıldı

Dünya

Başkan Kanar sert konuştu: “Artık Dikkate Almıyorum”

Gündem

Kum Yüklü Tır Çarşıya Girdi Yol Çöktü

Gündem

Cinayeti Sanığı Baba ve Oğluna 106 Yıl Hapis

Dünya

Öğrencilerden  Örnek  Davranış

Gündem

Demireli ve Karaoğlan'da Öğrenci Yazar Buluşması

Gündem

Girgin'den Dünya Şoförler Günü Mesajı

Gündem

Başkan Kanar'a, Coşkulu Karşılama

Spor

Uyuşturucuyla Mücadele Turnuvası Sona Erdi

Gündem

Kayıp Çiftçi Sağ Bulundu

Gündem

Kariyer Günlerinin İlk Konuğu Başkan Kanar Oldu

Gündem

Engelli Kursiyerler Gölyazı'yı Gezdi