YAZARLAR

Tüm Yazıları Ahmet Baskındağlı

31 MART YEREL SEÇİMLERİNE DOĞRU

08.03.2019 08:19

 

            Siyasette dün dündür, bir saat bile çok uzun süredir. Yüksek Seçim Kurulu’nun 14 Aralık 2018 tarihinde ilan ettiği seçim takviminde geçici listelerin 19 Şubat 2019 saat 17.00 da teslim edilene ve 03 Mart 2019 tarihinde listelerin son şeklinin son saniyesine kadar bu durumun Cumhur ittifakında da Millet ittifakında da ve diğer seçimlere katılan partilerde de adayların çok zor şartlarda belirlendiğine hep birlikte şahit olduk.

            Siyasetçinin görevi dost kazanmaktır, düşman kazanmak değildir. 31 Mart yerel seçimlerine 25 gün kadar zaman kaldı. Partiler birbirinin rakibi olabilirler, ama düşmanı olamazlar. Barış ve kardeşlik dilini kullanalım. Seçimler hizmet yarışıdır, savaşa girmek değildir. Seçimlerden sonra da birbirimizin yüzüne tebessümle bakalım. Seçmenin tercihine saygılı olalım. Kalp kırmayalım, her seçmenin desteğine ihtiyacımız vardır. Tribünden, balkondan konuşmayı bırakalım, sahaya inelim, hizmet projelerimizi tüm seçmenlere anlatalım. Girilmedik ev, iş yeri, sıkılmadık el kalmasın, seçmenle kucaklaşalım. Hizmet için aşkla, şevkle, inançla, samimiyetle, vefa ile çalışacağımız güveni seçmene verelim, inandırıp ikna edelim, gönüllere girelim.

            Gemi kaptansız yürümez. Lider kadrosuyla, ekibiyle, yol arkadaşlarıyla güzeldir. Bir bölen olmayalım, Bir beraber, kardeş olalım. Hepimiz bu ilçenin de, bu ülkenin de sevdalılarıyız. Türkiye’miz dün olduğu gibi, bugün de mazlum coğrafyasına lazım hem de çok lazım. Bizi bölenlere taşeronluk yapmayalım. Bizim bir özümüz, bir kimliğimiz var, ama yüz yıldır bizi şekilcilikle uğraştırıyorlar, hedef saptırıyorlar. Düşmanın amacı böl, parçala, yut. Bizi yıllardı 3 S ile oyaladılar; Spor, siyaset, sinema. Ayrıntılara takılmayalım, işimize bakalım, görevimiz neyse onu yapalım.

            Başkan adaylarına tavsiyem, yol arkadaşı listelerinizi hazırlarken; post kavgası, rant kavgası, şöhret kavgası, uzağı yakın yakını uzak gösteren dalkavuklarla, vakit insanlarıyla değil; ilçeye, vatana hizmet sevdalıları ile, vakıf insanlarıyla, hasbilerle, vefalılarla, dürüst çalışanlarla yola çıkın. Çünkü hayat filminin başı da sonu da çok önemlidir.

            Islah ve imar etmek, Müslüman bir kişiliğin gereklerindendir. Genel olsun, yerel olsun yöneticiliğin temel esası, insan ve topluma hizmet etmektir. Yönetmek bir emanettir ve gereğini yerine getirmek de fazilettir.

            Yönetim görevini kötüye kullanmak, Hakk’a ve halka ihanettir. Günümüz koşullarında insan ve toplumun yerel hizmetlerini görmek için oluşturulmuş belediye yönetimleri, dürüst ve adil olurlarsa faydalı hizmetlere imza atabilirler. Faydalı hizmetlere imza atmak için dürüst ve adil olmak bir iman ve ahlak işidir. Hesap gününe iman eden ve bunu kendisine ahlak edinen bir yönetici, dürüstlükten ve adaletten ayrılmaz. Dürüst belediyeciliğin bir gereği de kul hakkı yememek, kötülükler ile mücadele etmektir.

            Hangi yönden gelirsek gelelim, siyasetin evine ahlak kapısından girmemiz gerekir.

            ÖZLÜ SÖZLER:

            Peygamberimiz (SAV) buyuruyor: ‘Allah’ın kendisine bir toplumun yöneticiliğini nasip ettiği kimse, halkına ihanet ederek ölürse, Allah ona cenneti haram kılar.’ (Buhari ve Müslim)

            ‘Şeytan üç şeyden biriyle insanı tuzağa düşürür: Kendini beğenmesi, amelini gözünde büyütmesi, günahlarını unutması.’ (Fudayl Bin Iyad ra)

            ‘Düşmanlıklarından emin olduklarınız, size dostluk-kardeşlik teklif ederlerse, sakın inanmayın. Çünkü kaybettiğinizde yanınızda hiç olmayacaklardır. (Anonim)

 

 

Haberler

Gündem

Siyasi İlçe Başkanlarından Askerlik Şubesine Dilekçe

Gündem

Yöresel Ürünlere Muhteşem Festival

Gündem

Muhtarlar Günü İlçede Törenle Kutlandı

Gündem

Belediye Meclisinden Mehmetçiğe Tam Destek

Gündem

Miniklerden Barınağa Ziyaret

Gündem

Eğitimci Yazar Sıtkı Aslanhan Konferans Verdi

Gündem

Paşa İddialı Başladı

Gündem

Çalkander İlk Yörük Şenliğini Gerçekleştirdi

Gündem

32'nci Ahilik Haftası Kutlandı

Gündem

Mağdur Ailenin Yaraları Sarılacak

Spor

BAL Tecrübeli İki oyuncu Takıma Güç Katacak

Gündem

Anne Sütünün Önemine Dikkat Çekildi