Kısa süreli yağmur
 • EURO 7.19
 • DOLAR 6.45

SILA-İ RAHİM KESİLMESİN

Ahmet Baskındağlı - 3 Şubat 2020 05:32 A A

              Ailelilerin akrabalarını, büyüklerini, ziyaret etmeleri sıla-i rahimdir. Bu ziyaretlerin imkân dâhilinde çocuklarla birlikte yapılması akrabalık bağlarının kuvvetlenmesine ve devamına sebep olacaktır inancındayım.    Günümüzde belki de hayat şartları ve ekonomik nedenlerle şehirleşmenin getirdiği ailelerin kuşaklararası kopukluk ve uzaklaşma nedeniyle sıla-i rahim olayını sadece düğün, cenaze, hastalık ve askerlik gibi sebeplerle kısmen gerçekleşebilmektedir. Şimdiki gençlerin çoğu akraba ve hısımlarını tanımadığı gibi hiç görmemişler bile. Bu durumlara nasıl gelindi? Kendimizi hesaba çekelim.

                Kan bağı olan akrabalık bağlarını yaşatmaya, akrabalarla ilişkiyi sürdürmeye, haklarını gözetmeye, onlara ilgi göstermeye, iyilik ve yardımda bulunmaya, ziyaret etmeye hepimizin acilen ihtiyacı var. Bu bir insani ve İslami vazifedir. Vazifemizi aksatmayalım.

                Halk arasında yaygın olarak kullanılan; ‘Akrabanın akrabaya akrep etmez ettiğini.’ Sözünde büyük oranda doğruluk payı varsa da bunu halletmenin de elbette bir yolu olmalıdır. Çünkü ‘Allah’tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının.’ (Nisa,1) buyuran bir Rabbimiz var. Dolayısıyla anlaşılıyor ki gelmeyene gitmek, aramayanı aramak icap ediyor. Sevgili peygamberimiz (SAV) de şöyle buyuruyor:                ‘

Akrabalık bağlarını kesip koparan kimse cennete giremez.’ (Buhari, Edep,11)

                Sıla-i rahmin üç derecesi:

a- En aşağı derecesi kavli, sözlü. Selamlaşıp hal hatır etmek, güler yüz göstermek ve hayır dilemek.

b- Bedeni ziyaret etmek. Ziyarete gidip yapılacak işler varsa, yapmak.

c- Maddi durumu iyi olmayanlara maddi yardım ve destekte bulunmak. İyilik, ihsan ve zekât ilahi bayrak gereği yakınlardan başlanarak, şartlara ve duruma göre değerlendirilir.

ELAZIĞ DEPREMİ

                24 Ocak 2020 Cuma günü gecesi saat 20.55 sıralarında merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde deprem oldu, çevre il ve ilçelerden de hissedildi. Bu kara günde inancımız gereği birbirimize kenetlendik, adeta tek yürek olduk. Maddi ve manevi yardıma koştuk. Bu kara gündeki beraberliğimiz iyi günde de devam etsin ve aynı yöne dönelim. Arama, kurtarma çalışmaları sonucunda maalesef 41 vatandaşımız şahadet şerbeti içip, hakkın rahmetine kavuştular. Ahrete göç edenlere Allah rahmet eylesin, yaralı olanlara da Allah şifalar versin. Milletçe başımız sağ olsun. Canı gönülden kurtarma çalışması yapan örnek AFAD ekibini tebrik ve teşekkür ederiz.

                MUSTAFAKEMALPAŞA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜNE ERDOĞAN KAPLAN ATANDI

                Mustafakemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kasım Kurun hocanın Çıraklık Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünde görevlendirilmesi nedeniyle boşalan Mustafakemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne Erdoğan Kaplan getirilmiştir.

                Erdoğan Kaplan, 1968 yılında Aydın’da dünyaya geldi. Ordu ili Fatsa ilçesinde göreve başlar, Diyarbakır Bismil ilçesinde görev yaptıktan sonra ilçemiz atanır. 2012 yılında aynı okulda müdür yardımcılığı görevine getirilir. 2020 Ocak ayında Mustafakemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne atanmıştır. Vehbi Berbergil, Eyüp Muhanned Atmaca ve Mecit Unus öğretmenleriz de müdür yardımcılığı görevini sürdürüyorlar.

Mustafakemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ilçemizin en eski ve en büyük eğitim okuludur. Okulun 6 bölümünde 692 öğrenci 60 öğretmen ile eğitim-öğretime devam ediyor. Okul müdürümüz ve ekibi ile öğrencilerimize başarılı bir yıl dileriz.

Bu haber 445 kez okundu.
Ahmet Baskındağlı - 05:32 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

28 Mart 2020 CUMARTESİ
 • PAZ 7.0°
 • PTS 15.9°
 • SAL 13.3°

YAZARLARIMIZ

 • MİSAFİRİ OLDUĞUMUZ BU DÜNYANIN SONUNDA ÖLÜM VAR

  Bulunduğumuz çevreden, ilçeden, ilden, Türkiye’mizden, dünyanın birçok yerinden her gün ölüm haberleri geliyor. Canlı yayınlarda televizyonlar, cep telefonları, kameralar başkalarının ölümlerini gözümüzün önüne getiriyor. Başkalarının ölümünü seyretmekten, konuşmaktan, kendi akıbetimizi unutuyoruz. Ama ölüm sırasının bir gün bize de geleceğini pek düşünmüyoruz. Kendimizi bütün ölümlerin dışında tutuyoruz. Sanki ölüm, başkalarına mahsus bir olay gibi düşünüyor ve […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Mustafakemalpaşa’ya Mektup

  Sevgili Kasabam, Sen de doğmadım ben. 60’lı yılların ilk yarısında güzelim ülkemin en doğusundan önce senin bir köyüne, 3 – 4 yıl sonra da sana geldim müdür babamın tâyiniyle. O zamanlar 14 Eylül İlkokulu yeni açılmış bir okuldu ve sevgili babam o okulun ilk müdürüydü. İki kardeşim ve ben o okuldan mezun olduk ortaokul öğrencisi […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  Karatecilerden Başkan Kanar’a Ziyaret
  Anadolu Yıldızlar Ligine katılmaya hak kazanan Mustafakemalpaşa Belediyesporlu karateciler Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ı ziyaret etti.
Video Sponsoru: PikGold