15° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.57
 • DOLAR 6.09

SILA-İ RAHİM KESİLMESİN

Ahmet Baskındağlı - 3 Şubat 2020 05:32 A A

              Ailelilerin akrabalarını, büyüklerini, ziyaret etmeleri sıla-i rahimdir. Bu ziyaretlerin imkân dâhilinde çocuklarla birlikte yapılması akrabalık bağlarının kuvvetlenmesine ve devamına sebep olacaktır inancındayım.    Günümüzde belki de hayat şartları ve ekonomik nedenlerle şehirleşmenin getirdiği ailelerin kuşaklararası kopukluk ve uzaklaşma nedeniyle sıla-i rahim olayını sadece düğün, cenaze, hastalık ve askerlik gibi sebeplerle kısmen gerçekleşebilmektedir. Şimdiki gençlerin çoğu akraba ve hısımlarını tanımadığı gibi hiç görmemişler bile. Bu durumlara nasıl gelindi? Kendimizi hesaba çekelim.

                Kan bağı olan akrabalık bağlarını yaşatmaya, akrabalarla ilişkiyi sürdürmeye, haklarını gözetmeye, onlara ilgi göstermeye, iyilik ve yardımda bulunmaya, ziyaret etmeye hepimizin acilen ihtiyacı var. Bu bir insani ve İslami vazifedir. Vazifemizi aksatmayalım.

                Halk arasında yaygın olarak kullanılan; ‘Akrabanın akrabaya akrep etmez ettiğini.’ Sözünde büyük oranda doğruluk payı varsa da bunu halletmenin de elbette bir yolu olmalıdır. Çünkü ‘Allah’tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının.’ (Nisa,1) buyuran bir Rabbimiz var. Dolayısıyla anlaşılıyor ki gelmeyene gitmek, aramayanı aramak icap ediyor. Sevgili peygamberimiz (SAV) de şöyle buyuruyor:                ‘

Akrabalık bağlarını kesip koparan kimse cennete giremez.’ (Buhari, Edep,11)

                Sıla-i rahmin üç derecesi:

a- En aşağı derecesi kavli, sözlü. Selamlaşıp hal hatır etmek, güler yüz göstermek ve hayır dilemek.

b- Bedeni ziyaret etmek. Ziyarete gidip yapılacak işler varsa, yapmak.

c- Maddi durumu iyi olmayanlara maddi yardım ve destekte bulunmak. İyilik, ihsan ve zekât ilahi bayrak gereği yakınlardan başlanarak, şartlara ve duruma göre değerlendirilir.

ELAZIĞ DEPREMİ

                24 Ocak 2020 Cuma günü gecesi saat 20.55 sıralarında merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde deprem oldu, çevre il ve ilçelerden de hissedildi. Bu kara günde inancımız gereği birbirimize kenetlendik, adeta tek yürek olduk. Maddi ve manevi yardıma koştuk. Bu kara gündeki beraberliğimiz iyi günde de devam etsin ve aynı yöne dönelim. Arama, kurtarma çalışmaları sonucunda maalesef 41 vatandaşımız şahadet şerbeti içip, hakkın rahmetine kavuştular. Ahrete göç edenlere Allah rahmet eylesin, yaralı olanlara da Allah şifalar versin. Milletçe başımız sağ olsun. Canı gönülden kurtarma çalışması yapan örnek AFAD ekibini tebrik ve teşekkür ederiz.

                MUSTAFAKEMALPAŞA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜNE ERDOĞAN KAPLAN ATANDI

                Mustafakemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kasım Kurun hocanın Çıraklık Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünde görevlendirilmesi nedeniyle boşalan Mustafakemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne Erdoğan Kaplan getirilmiştir.

                Erdoğan Kaplan, 1968 yılında Aydın’da dünyaya geldi. Ordu ili Fatsa ilçesinde göreve başlar, Diyarbakır Bismil ilçesinde görev yaptıktan sonra ilçemiz atanır. 2012 yılında aynı okulda müdür yardımcılığı görevine getirilir. 2020 Ocak ayında Mustafakemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne atanmıştır. Vehbi Berbergil, Eyüp Muhanned Atmaca ve Mecit Unus öğretmenleriz de müdür yardımcılığı görevini sürdürüyorlar.

Mustafakemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ilçemizin en eski ve en büyük eğitim okuludur. Okulun 6 bölümünde 692 öğrenci 60 öğretmen ile eğitim-öğretime devam ediyor. Okul müdürümüz ve ekibi ile öğrencilerimize başarılı bir yıl dileriz.

Bu haber 181 kez okundu.
Ahmet Baskındağlı - 05:32 A A
BENZER HABERLER
Aydın Matbaası

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

19 Şubat 2020 ÇARŞAMBA
15°
 • PER 9.5°
 • CUM 2.8°
 • CTS 2.7°

YAZARLARIMIZ

 • BİZE EN BÜYÜK NASİHATTTR ÖLÜM VARDIR UNUTMA

  Toplumları bitiren, yok eden, tarih sahnesinden şey ahlakın yok olmasıdır. Zira ahlak bir toplumun çimentosudur. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi de ahret için çalışmalıyız. İki cihan serverı sevgili peygamberimiz Hz Muhammed (SAV) ‘Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.’ buyurmaktadır.             Mehmet Durmaz ağabeyin şahsıma hediye etmiş olduğu18 adet dörtlük şiirleri hepimize nasihat […]
 • SİSTEMİN EĞİTTİKLERİYİZ…

  Kişiler yeteneklerine göre yol almazsa hayatlarında hep sevmedikleri işleri yaparlar ve mecbur oldukları için yaparlar…
 • BUGÜN 14 ŞUBAT

    Yani  ‘’SEVGİLİLER GÜNÜ’’ Dileğim, tüm seven, sevilenlerin ‘’Sevgililer Günü’’ kutlu olsun. Hep sevin, sevilin ve daima sevgi ile birlik ve beraberlik içinde bir ömür boyu ‘’Sevgililer Günü’ nü kutlayın sevdiklerinizle… ……………………………………………………………………….. O GÖZLERİN VAR YA!… İnan, inan bana Gül Yüzlüm O Gözlerin var ya! Benden bir şey saklıyor…   Neden be Gül Yüzlüm, Niye […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  Ahmet Er Mesai Arkadaşlarıyla Vedalaştı
  Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürü olan ve Kastamonu’ya atanan Ahmet Er, İlçede uzun yıllar çalıştığı mesai arkadaşlarıyla yemek yedi ve vedalaştı. Orman Genel Müdürlüğünün İşletme Müdürlerinin Rotasyonuna tabi tutulmasıyla birlikte Mustafakemalpaşa’da 6,5 yıl görev yapan ve hem personeliyle hem de Mustafakemalpaşalı yönetici ve vatandaşlarla uyum içinde çalışarak her kesimin takdirini toplayan Orman İşletme Müdürü Ahmet Er […]
 • 02
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 03
  Musa Çelik Türkiye ve İlçenin Gururu Oldu
  İlçede faaliyet gösteren Gökyüzünün Efsane Kanatları Derneği başkanı Musa Çelik, Avrupa katıldığı yarışmalarda 4 kategoride birden şampiyonluk elde etti. Fransa’da ikamet eden ve aynı zamanda ilçemizde faaliyet gösteren Gökyüzünün Efsane Kanatları Derneği Baaşkanı Musa Çelik, Avrupa uçucu sanat güvercinleri federasyonun düzenlediği yarışmalara katıldı. Almanya Fransa İsviçre Hırvatistan Slovakya Çek Cumhuriyeti Sırbistan ve Türkiye’nin de içinde […]
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]