24° Az bulutlu

1+1+ 1 > (büyüktür) 1+1+ 1+ 1+1+ 1 +1 ’den de 1+1+ 1+ 1+1+ 1+ 1+1’den de

H. Kutsi Kaya - 16 Ekim 2020 05:02 A A

1+1+ 1 > (büyüktür) 1+1+ 1+ 1+1+ 1 +1 ’den de

1+1+ 1+ 1+1+ 1+ 1+1’den de

 

Lisede Okurken Matematik Dersine İlgim
veya Matematikten Nefret Edişim

Orta 3’e kadar matematik dersi notum diğer ders notlarıma nispetle çok yüksekti. 10’lu sistemde Matematik’ten def’âlarca 10 aldığımı hatırlıyorum. Çünkü ilkokulda iken merhum ilk öğretmenim, ilk müdürüm babam, sağlam bir temel vermişti bana. Ayrıca Bursa Kız Lisesi’nde okuyan ablamın da  tâtillerde eve geldiğindeki katkısını inkâr edemem.

Sonrası tam bir felâket. 1974’te lise 1’de iken Matematik, ‘Modern Matematik’ adıyla değiştirildi. O güne kadar alışmadığımız bir ders. İlk bölümü  ‘mantık’ olan saçma sapan bir konuları ihtivâ ediyordu. İşin garibi ders öğretmenleri de vâkıf değildi bu yenilenmiş müfredâta. Tuttular bu dersin öğretmenlerini yazın 2 ay kadar kursa aldılar. Tam anlamıyla öğrenmeleri ve bize aktarmaları ne mümkün?

İlk yazılı da boyumun ölçüsünü aldım: 10 üzerinden 1. Beden Eğitimi dersi yetmiyormuş gibi (Beden Eğitimi, karneme 6 yıl boyunca 12 kere zayıf geldi ve 6 kere ikmâle – bütünleme – kaldım. 6 yıl boyunca ne teşekkür, ne takdir, ne de onur belgesi alabildim bu yüzden. Oysa vasatın üstünde bir futbolcu idim.) bir de Matematik dersi çıkmıştı başıma belâ. Lise 2’ye Matematik’ten borçlu geçtim. Durum değişmemişti. ‘Hesap’ta 10 vardı ama payıma düşen hep 1 veya 2 idi. Az daha sınıfta kalıyordum ki Sakarya Mühendislik’te okuyan ablamın desteğiyle kurtarma sözlüsüne kalktım da ite kaka 5 alabildim.

İyisi mi hâl-i pür-melâlimi şâir Orhan Veli’nin ‘Kitâbe-i Seng-i Mezar (Mezar Taşının Yazıtı)  şiirinin 1. bölümünü kendime uyarlayarak bu kısmı bitireyim:

 

Kitâbe-i Ders-i Modern Matematik
( Matematik Dersi’nin Yazıtı)

Hiçbir şeyden çekmedi dünyâda
‘Modern Matematik’ten çektiği kadar
Hatta diğer derslerden aldığı
Zayıf notlardan bile
O kadar müteessir değildi
Zayıf not aldığı zamanlarda
Küfür ederdi ağız dolusu hocasına
Ve ‘Modern Matematik’i çıkaranlara
Ama günahkâr da sayılmazdı

Yazık oldu Hasan Kutsi Kaya’ya.

Başlıktaki Formül Nereden Çıktı ?

Yıllardır akademisyeninden tutun gazetecisine, araştırma şirketi sâhiplerine kadar çeşitli tartışma programlarına katılan eşhas, genel veya yerel seçimleri öncesinde oturdukları yumuşak koltuklardan saçma sapan yorumlarda bulunurken sözlerinin bir yerinde mutlaka mesnetsiz ve verisiz, “ 2+2 her zaman 4 etmez.”  deyip duruyorlar.

Gerçi anketçiler – Onlar sahada olsalar da 3 veya 5 bin kişiyle düzenledikleri anketlerde hep çuvallıyorlar. Hele şu telefonla yaptıkları anketler tam fiyasko. –  hâriç hiçbiri sahaya inmiyorlar, halkı tanımıyorlardı. Çünkü o ‘halk’ ne anketlere kulak asar ne de tartışmalara katılan akademisyenlerin, gazetecilerin sözlerine itibâr eder. ‘Halk’ seçim günü geldiğinde sabahın köründe kalkar, çıkar yola. Oy vereceği sandık odasına gider. Oy pusulasını ve  mührü alır, oy kabinine girer, “Şimdi, söz milletin! ” ilkesiyle oyunu kullanır. Oy kullandığına dâir imzâsını atar ve geldiği sessizce gider.

 Son söz: Mademki akademisyenler, gazeteciler, anketçiler katıldıkları programlarda genel veya yerel seçimler için ikide bir “ 2+2 her zaman 4 etmez.” diyor;  ben de onların bu mantığından hareketle bir formül  ‘üret’tim : 1+1+ 1 > (büyüktür) 1+1+ 1+ 1+1+ 1 +1 den de 1+1+ 1+ 1+1+ 1+ 1+1 den de. Anlayan anladı. Anlamayan da 25 ( ? ) Haziran 2023 Pazar günü saat 20:00’yi beklesin…

Bu haber 1172 kez okundu.
Muradiye Sarnıç Tesisleri
H. Kutsi Kaya - 05:02 A A
BENZER HABERLER

MUSTAFAKEMALPAŞA HAVA DURUMU

20 Ekim 2020 SALI
24°
 • ÇAR °
 • PER °
 • CUM °

YAZARLARIMIZ

 • TABİATIN KORUNMASI, AĞAÇ DİKMEK DİNİMİZİN EMRİDİR

    İnanmış olduğumuz İslamiyet dinimiz bizden yeryüzünün imarını, tabiatın korunmasını istemiş, ağaç dikmeyi, ekin ekmeyi sadakai cariye olarak kabul etmiştir. Sevgili peygamberimiz (SAV)  ‘Müslüman, bir ağaç diker, o ağaçtan insan, hayvan veya kuş istifade ederse bu, kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur.’ Buyurarak konunun önemine dikkat çekmiştir. Rabbimizin bize ihsan ettiği sayısız nimetlerden […]
 • ESNAFIM BİÇİM BİÇİM

  Çoook büyük sorumluluk gerektirir esnaflık. Eğer sorumluluklar bilinmezse, halk seni sorumlu tutar. Artık iki kişi olman gerekir. Kendin ve dükkanın. Özgürlük denen kavram sizin için artık yok hükmündedir. Müşterine karşı takındığın tavırdır bazen insanı esnaf yapan. “bozuk yoksa sonra verirsin” ya da” zeytinim kötü abi sana gelmez” gibi şeyleri belirtmektir. Bak şimdi “bozuk yoksa kalsın” […]
 • Dil Yanlışları ( 429 – 442  )

    Bu durum, benim içimi incitmiştir. Haber Türk, Engin Altay, 7 Mart 2020, 12.06 Doğrusu: Bu durum, beni incitmiştir.   Maskeler düştü ve acımasızlıkları görüldü. CNN Türk, Süleyman Soylu, 7 Mart 2020, 14.00 Doğrusu: Maskeleri düştü ve acımasızlıkları görüldü.   Hayvanseverler, Manisa’da 13 tâne tavus kuşu besliyor. CNN Türk, kayan yazı, 7 Mart 2020, 14.32 […]
 • Meryem Durmus
  Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen
  4 MAKALE YAZDI

  “Ramazanda Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar”

  Hoş Geldin RAMAZAN Meryem Durmuş 11 ayın sultanı Ramazan geldi.  Ramazan ayının ilk günlerindeyiz ve bu dönemde beslenmemize daha özen göstermeliyiz. Ramazanda asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek , nefsimize sahip çıkmak olduğunu hatırlamalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde iftarda zaten aşırıya kaçmadan bedenin ihtiyacı kadar besin tüketip sahura uygun beslenmeyi sağlamış oluruz. Ramazanla birlikte karbonhidrat […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • 01
  İlçede Hurda Araçlar Toplanıyor
  Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf Odası Başkanı Önder Aydın, federasyon tarafından alınan hurda araçların toplatılması kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
 • 02
  İl Kadın Kolları Yönetimi Belli Oldu
  Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi çalışmalarını sonuçlandırdıklarını söyledi.
 • 03
  ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMALARI ÖNEMLİ!
  Erken teşhis için kanser taramalarının oldukça önem arz ettiğini belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, vatandaşları geç olmadan ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaya davet etti.
 • 04
  Belediye Personeline Sigara Bırakma Eğitimi
  Mustafakemalpaşa Belediyesi çalışanlarına, Dr. Emine Melis Çinçe tarafından Sigarayı Bırakma ve Kanser hakkında eğitim verildi.
 • 05
  TOKİ Kuraları Bu Ay Çekilecek
  Yurt genelinde yapımı planlanan 100 Bin sosyal konut için kuralar bu ay içerisinde çekilecek. 694 adet konutun İlçeye yapılacağı TOKİ Konutları için başvuranların heyecanlı bekleyişi bu ay bitecek. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak olan 100 bin sosyal konut için 16 Aralık […]