Yerel Gazetelerin Dijital Dönüşüme Yönelik Proje Geliştirme Toplantısı Bursa Yapıldı

Ana Sayfa » Güncel » Yerel Gazetelerin Dijital Dönüşüme Yönelik Proje Geliştirme Toplantısı Bursa Yapıldı
Paylaş
Tarih : 03 Aralık 2017 - 12:06

Yazılı Basının Yapısal ve Dijital Dönüşümüne Yönelik Proje Geliştirme-İşbirliği İstişare Toplantısına Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca İŞKUR İl Müdürü F. Eren Türkmen KOSGEB İl Müdürü Erkan Güngör BEBKA Temsilcisi Yasemin Hatipoğlu BİK Bilgi İşlem Müdürü Emin Aksoy BİK İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam BİK Bursa Şube Müdürü Osman Başeğmez, Bursa’daki pek çok gazete ve haber sitesi temsilcisi, İlçeyi temsilen Mücadele Gazetesi Sahibi Ömürlü Aydın, İlkadım Gazetesi Sahibi Mehmet Bursalı ve Mustafakemalpaşa Gazetesi Sahibi İbrahim Helvacıoğlu katıldı.

Merinos Kültür Merkezi Koza Salonu’nda düzenlenen toplantıda açılış konuşmasını Basın İlan Kurumu Bursa Şube Müdürü Osman Başeğmez, internet haber sitelerinin iyileştirilmesi ile bu haber sitelerinin dijital reklam piyasasına entegrasyonunun sağlanmasına ilişkin iki ayrı projenin tanıtımına ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Konuşmasında Bursa basınına ilişkin bilgiler veren Başeğmez, Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi ve İstihdam Programı’na katılan gazeteci adaylarının başarısına işaret ederek, istihdam edilen gazetecilerin bugün düzenlenen toplantıda görev yapıyor olmalarını görmenin gurunu yaşadıklarını ifade etti.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, “Dijital dönemde ölçüm işini kurşun geçirmez şekilde halletmiş olmamız lazım. Kimin gazetesinin internet sayfası daha çok ziyaret ediliyor, ilanlar diğerlerine nazaran daha çok kişi tarafından görülüyorsa, ilanları fazlasıyla ona vermek durumundayız.” dedi.

Karaca, BİK tarafından Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Yapısal ve Dijital Dönüşüme Yönelik Proje Geliştirme ve İşbirliği İstişare Toplantısı”nda, Bursa’daki gazetelerin imtiyaz sahipleri, üst düzey yöneticileri ve basın çalışanlarıyla bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Karaca, kurumun en büyük gayretinin, “analog yayıncılıktaki resmi ilan dağıtım sisteminin bir şekilde dijitale implant edilmesi” olduğunu söyledi.

“Yani gazetelerin müktesep hakları korunacak. Bu temel, vazgeçilmez prensibimiz. Ama bu lafla olabilecek bir şey değil. Altyapısını oluşturmak gerekiyor.” ifadelerini kullanan Karaca, şöyle devam etti:

“Artık sizlerin internet trafiğinizi yavaş yavaş ölçer duruma geldik, ölçeceğiz. Endişelenecek bir durum yok. Bunu niye yapmaya çalışıyoruz? Bursa gazeteleri olarak herhangi birinize sorsam, ‘Siz resmi ilanların adil dağıtıldığına kani misiniz?’ İçinizde hep bir soru işareti. Bu, sizin şüpheciliğinizden kaynaklanmıyor. Bunun bir ölçütü olması lazım. Ondan mahrum oluşumuzla alakalı.”

– “Ziyaretçi trafiğinize göre ilan alacaksınız”

BİK’in artılarının fazla olduğunu ancak eksilerinin de bulunduğunu belirten Karaca, şunları kaydetti:

“Bu eksilerin birinci sırasında ölçüm sistemi var. Derdimiz bunu değiştirmek değil. Bunun dönemi bitti artık. Basın İlan Kurumunun 60 yıla yaklaşan tecrübesinden söz ediyorsak, dijital dönemde ölçüm işini kurşun geçirmez şekilde halletmiş olmamız lazım. Kimin gazetesinin internet sayfası daha çok ziyaret ediliyor, daha çok okunuyor, onlara verdiğimiz ilanlar diğerlerine nazaran daha çok kişi tarafından görülüyorsa, ilanları fazlasıyla ona vermek durumundayız. Mantığın böyle çalışması lazım. O bakımdan dijital dönemde bütün bunları ölçebilme imkanı olacağı için şimdiden tavsiyem, lütfen gazetecilik yapalım. Sizin tek bir ürününüz var, gazetecilik. Bunu ne kadar iyi yaparsanız o kadar kazançlı olacaksınız.”

Konuyla ilgili altyapıyı oluşturacaklarını anlatan Karaca, “Bu, çalışmaya başladığı zaman ziyaretçi trafiğinize göre ilan alacaksınız veya tarifemiz ona göre düşecek ya da artacak. İşimizi ne kadar düzgün yapar ve okuyucu kitlesi toplarsak işlerimiz o kadar rahat olacak.” diye konuştu.

Toplantıda söz alan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı ise kendisinin de bir internet yayıncısı olduğunu hatırlatarak, internet haberciliğinin eksikliklerine dikkat çekti. Bu kurumlarda çalışan gazetecilerin yasa eksikliği nedeniyle Basın İş Kanunu’na dahil olamadığını söyleyen Kolaylı, yazılı basın organlarında çalışan gazetecilerin haklarına sahip olamadıklarını dile getirdi. Konfederasyon olarak gerekli resmi temasları gerçekleştirdiklerini hatırlatan Kolaylı, internet gazeteciliği için yasal düzenlemenin gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Hayvan Hırsızları Yakalandı
Hayvan Hırsızları Yakalandı

Karacabey’den çaldıkları hayvanları, Mustafakemalpaşa’da satan hırsızlar yakalandı. Edinilen bilgiye göre, Karacabey’in Hotanlı Mahallesi’nde

MUSTAFAKEMALPAŞA MAĞARALARI PROJESİ
MUSTAFAKEMALPAŞA MAĞARALARI PROJESİ

  Türkiye’de ilk kez bir ilçe genelinde alan taraması yaparak gerçekleştirilen çalışmada rekor sayıda mağaraya ulaşıldı.  Haziran

“Yok Olmasın Geleceğimiz”
“Yok Olmasın Geleceğimiz”

Her Türlü Bağımlılığa Karşı “Yok Olmasın Geleceğimiz” isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında Bursa Bilim Teknoloji Merkezi gezisi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz