Ulu Camii Hatları Tezhip Sergisi Açıldı

Ana Sayfa » Güncel » Ulu Camii Hatları Tezhip Sergisi Açıldı
Paylaş
Tarih : 15 Haziran 2017 - 6:59

Bursa Valiliği Himayesinde, Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı Yürütümü ve  Koordinasyonunda Geleneksel Osmanlı  El Sanatlarını Geliştirme Projesi Kapsamında Bursa Ulu Camiinde  “Ulu Camii  Hatları Tezhip Sergisi” Açıldı.

İlçe Kaymakamı Mustafa MASATLI’nın verdiği bilgiye göre; Bursa Ulu Camimiz, eşsiz mimarisi ve hatlarından ilham alınarak  hazırlanan Ulu Camii Hatları Tezhip Sergisine ev sahipliği yaptı. 2 Tezhip Öğreticisi ve 50 Kursiyerin 2 yıllık çalışması sonucu sabır ve sevgi ile  ortaya çıkartılan  tezhip eserleri ilk önce, Ulu Camimizin Hüsn-ü Hat Sanatı ziyaretçileri ile buluşturmak buluşturulması amaçlanmıştır. Mustafakemalpaşa ilçesinde ikinci kez ziyaretçilere sergi açıldı. İlçede Nilüfer Hatun ve Teknik Lisesi Salonunda dün saat : 12:00 de açıldı.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında özellikle, Kanuni Sultan Süleyman Döneminde en parlak dönemini yaşayan  Tezhip Sanatı birçok alanda  kullanılmıştı.  Ancak gözle görülür derecede İnsanlarımıza gösterilememiş ve anlaşılamamıştır. Cumhurbaşkanlığımızın Geleneksel Osmanlı El Sanatlarının Geliştirilmesi ve Teşvik Edilmesi Çalışmalarından  da destek ve ilham alınarak  hazırladığımız  Geleneksel Osmanlı El Sanatlarının Geliştirilmesi Projesi  ile; Tezhip Sanatının tanınmasını, yaygınlaştırılmasını, tezhip sanatının gelecek kuşaklara aktarılmasını, Ulu Camimizin eşsiz sanat eserleriyle birlikte hazırlanan tezhip sergisine ev sahipliği yapmasını, Ulema tarafından dünyada  Beşinci Makam olarak tanımlanan Ulu Camimize Ahde Vefamızı göstermek hedeflenmiştir.

Bursa Valiliğimizin öncülüğü ve Mustafakemalpaşa Kaymakamlığının  koordinasyon ve yürütümünde ilki gerçekleşen Bursa Ulu Camiimizdeki Tezhip Sergisinde, 100’den fazla eserin 85’i  sergilenmiştir. Böylelikle, tezhip sanatının  uzun ve sabırlı bir çalışma gerektirdiği, sabreden ve sevgisini katan herkesin bu sanata gönül verebileceğinin ziyaretçiler tarafından gözlemlenmesi beklenmiştir. 09/07/2017 tarihinden itibaren 3 gün açık bulundurulmuştur. Sergi bitiminde Ahde Vefa Ulu Camii Hatları Tezhip Sergimiz Mustafakemalpaşa İlçemizde 14/06/2017 tarihinden itibaren 4 gün süre ile Vatandaşlarımızın gösterimine sunulacaktır. Çok yoğun ilgi gören Ahde Vefa Ulu Camii Hatları Tezhip Sergimiz daha sonra başta İstanbul olmak üzere Yurdumuzun muhtelif yerlerinde gösterime sunulması planlanmaktadır.

Bursa Ulu Camideki Serginin açılışına Bursa Valisi Sayın İzzettin KÜÇÜK, AK Parti Bursa Milletvekili Emine YAVUZ GÖÇGEÇ, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep ALTEPE, İlçe Kaymakamı Mustafa MASATLI, İl Müdürleri, İlçe Müdürleri, davetliler ve vatandaşlar katılmıştır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yunusemre izcileri okulda kamp yaptı
Yunusemre izcileri okulda kamp yaptı

Yunusemre ilkokulu izcileri, okul bahçesinde kurdukları çadırlarda hafta sonu kampını yaptılar.   Minik izciler, Mahmut ÖZDEMİR liderliğinde

Şehit ve gazi aileleri Mustafakemalpaşa’da buluştu
Şehit ve gazi aileleri Mustafakemalpaşa’da buluştu

  Mustafakemalpaşa ve Karacabeyli şehit aileleri ve gaziler, Bursa Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenen kahvaltıda

BİK Basın Mensuplarına Eğitim Semineri Verdi
BİK Basın Mensuplarına Eğitim Semineri Verdi

BİK- Basın İlan Kurumu’nun (BİK) görev alanında bulunan şehirlerde resmi ilan ve reklam yayınlayan gazetelerin temsilcilerine yönelik 9-10-11

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz