‘Temiz bir çevre için el ele’

Ana Sayfa » Güncel » ‘Temiz bir çevre için el ele’
Paylaş
Tarih : 08 Haziran 2017 - 5:38

 

Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Gelecek nesillere yaşanılabilir ve sürdürülebilir bir çevre için duyarlılık oluşturmak amacıyla yapılan etkinlikler, ‘Dünya Çevre Günü Yürüyüşü’ ile başladı.

Etibank Parkı’ndan saat 10.00’da başlayan yürüyüşe; Temizlik İşleri Müdürü Sedat Sevim, TEMA Şubesi Başkanı Rasim Balaban, belediye daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler, vatandaşlar, çevre gönüllüleri ve Temizlik İşleri Müdürlüğü personeli hizmet araçlarıyla birlikte katıldı.

Mustafakemalpaşa’nın yeşil bayraklı ECO okullarından Yunus Emre İlkokulu ve 14 Eylül İlkokulu öğrencilerinin yürüyüşte taşıdıkları; ‘Geleceği düşünüyorsan doğayı koru, ‘ Geri dönüşüm başlasın, dünya çöpten arınsın’, Doğanın doktoru sensin, onu geri döndürmeye ne dersin’ pankartlarıyla çevre kirliğine karşı mücadele edilmesi gerektiğinin mesajını verdi.

Adnan Menderes Meydanı’nda devam eden törende tüm katılımcılar hep birlikte Çevre Andı’nı okudu.

Programın açılış konuşmasını yapan Temizlik İşleri Müdürü Sedat Sevim; kürsel ısınma, kuraklık, iklim felaketleri, ormansızlaşma, canlı türleri ve biyo çeşitliliğin ortadan kalkmasının ekolojik krizi geri döndürülemez noktaya getireceği uyarısında bulundu.

Sevim; “Gelecek kuşakların ihtiyaçları gözetilerek çevre yönetim sistemleri oluşturulması hepimizin için bir sorumluluktur ” dedi.

 

‘Geri dönüşüme ihtiyaç var’

 

Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Eren ise çevre duyarlılığının yükseldiği ve daha dikkatli olunması gerektiği bir dünyada yaşadıklarını söyledi.

Başkan Yardımcısı Eren; ” Dünyanın dışında yaşanılabilir, keşfedilmiş bir başka gezegen yok. Dolayısıyla dünyadan başka gidebileceğiz bir yer yok. Onun için çevre ile ilgili çalışmalar, organizasyonlar ve mevzuat günden güne gelişiyor. Mustafakemalpaşa Belediyesi olarak yaklaşık sekiz yıldır çevre ile ilgili konulara öncelik veriyoruz. Özellikle Karşıyaka’da 1987’den beri kullanılan çöplük kapatılarak rehabilite edildi. Artık Mustafakemalpaşa’nın çöpü, aktarma istasyonu vasıtasıyla Bursa’ya taşınmaktadır. Attığımız her şey çöp değil, geri dönüştürülebilir olanlar var. Çöp ve geri dönüşümle ilgili bu duyarlılığı ortaya koymalıyız. Naylon, plastik, elektronik atıklar ve yağlar gibi nitelikli atıkları geri dönüştürmemiz lazım. Bu gibi atıkları şehrin muhtelif yerlerine koyduğumuz geri dönüşüm kafeslerine bırakmamız gerekiyor. Hem ekonomi hem de çevre açısından bu çok önemli. Çok yakın zamanda Tatkavaklı’da atık getirme merkezi kuruyoruz. Nitelikli geri dönüşüm malzemelerini burada depolamayı planlıyoruz. 5 Haziran Çevre Günü’nün bu anlamda duyarlılık oluşturmasını diliyorum” dedi.

Törende öğrenciler tarafından çeşitli etkinlikler sergilenirken Mustafakemalpaşa’nın temizliğini sağlayan firmalara da teşekkür plaketi verildi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mustafakemalpaşa’da dama heyecanı
Mustafakemalpaşa’da dama heyecanı

Mustafakemalpaşa ilçesinde düzenlenen Uluslararası Türk Daması Şampiyonası, 18. kez dama severlere kapılarını açtı. Bursa Büyükşehir

Kurban Komisyonu Hayvan Pazarını Devecikonağı’na Aldı
Kurban Komisyonu Hayvan Pazarını Devecikonağı’na Aldı

  Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mustafa Masatlı’nın komisyon başkanlığında toplanan heyet yaptığı yazılı açıklamada “Yumurcaklı,

Zehir Tacirlerine Şok Baskın
Zehir Tacirlerine Şok Baskın

  Mustafakemalpaşa Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Büro Ekipleri Metanfetamin tacirlerine şok baskın düzenledi. Edinilen bilgiye göre, Asayiş

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz