YAZARLAR

Tüm Yazıları H. Kutsi Kaya

Anılar Sandığımdan | Almanya -12 /2

16.05.2018 15:40

 

İkinci Okulum İçin Yollardayım

 

Otobüsten iniyorum. Okul nerede, nasıl giderim? Çaresizim. Karşıdaki çay bahçesine yöneliyorum. Çay bahçesinin içindeki kapalı bölmeye yakın yerde oturan üniformasından polis olduğu belli olan kişiye doğru yürüyorum. Elimdeki adresi uzatarak:

 

-Özür dilerim. Yardımcı olabilir misiniz? Şu adrese nasıl gidebilirim acaba?

 

Alman polisinin yüzü genişliyor. Gülümsüyor. Ayağa kalkıyor.

 

-Türk müsünüz, diye soruyor.

-Evet.

 

Elimdeki kâğıdı alıyor. Biraz düşünüyor. Sonra bana dönüyor:

 

-Siz zor bulursunuz. Gelin ben sizi arabayla götüreyim.

 

Şaşırıyorum: Üniformalı bir Alman polis, beni polis otosuyla gitmek istediğim adrese götürmek istiyor. Polis otosuna biniyoruz. Alman polis yolda bana; Türkiye’ye çok gittiğini, Türkiye’yi çok beğendiğini, tarihî ve tabiî dokusunun her şeye rağmen hâlâ güzelliğini koruduğunu söylüyor. Türk insanının misafirperverliğini ise öve öve bitiremiyor.

 

10 dakika sonra bahçe duvarıyla çevrilmiş küçük bir kampüsün önünde duruyoruz. Ona yakın bina var. İlkokul, ortaokul ve lise iç içe. Alman polisin rehberliğinde okul müdürlüğünün bulunduğu binaya giriyoruz. Bay König durumu müdüre anlatıyor. Sonra bana dönerek:

 

-Bay Kaya size kolay gelsin, ben gidiyorum. O çay bahçesinin çevresinde beni bulabilirsiniz ihtiyacınız olursa…

 

Müteşekkirim. Teşekkür ediyorum. Gülümsüyoruz karşılıklı. El sıkışıyoruz. Polis bay König gidiyor.

Okul müdürünün yer göstermesiyle masasının önündeki bir koltuğa oturuyorum. Müdür bey 50 yaşlarında, kalın gözlüklü, kırmızı yüzlü tipik bir Alman. Son derece kibar. Hoşbeşten sonra bana ders saatlerimi, öğrenci listesini veriyor. Kalkıyoruz. Bana ders yapacağım sınıfı gösteriyor. Bana bir anahtar veriyor.

 

-Bununla sınıfı açacaksınız ve tuvaleti kullanacaksınız.

 

Müdür beyle bahçedeyiz. Bana binaları gösteriyor. 100’e yakın Türk öğrencisinin olduğunu söylüyor çeşit öğrenim kademelerinde. Büyük şehirlerdeki “getto”laşmanın bu köyde bulunmayışından dolayı Türk öğrencilerinin hem daha uyumlu olduklarını hem de Almanca’ya ileri derecede vâkıf olduklarını anlatıyor… Birazdan vedalaşıyoruz. Bana okulun karşısındaki futbol sahası boyunca gidersem otobüs durağına varabileceğimi söylüyor. El sıkışırken gülümseyerek ekliyor:

 

-Durağı bulamazsanız geri gelin. Misafirhanemiz var.

 

Gülüşüyoruz.

 

Futbol sahası boyunca yürüyorum. Yüksekçe bir yerin altında 1. sınıf bir futbol sahası. Daracık bir yolun ağzına geliyorum. Yürüyorum. Dar yol bitiyor. Büyük bir çınar ağacının altındayım. Hemen önünde tahta bir bank var. Oturuyorum bir sigara içimi. Biraz öteden kulağıma melodik sesler geliyor. Seslere kulak veriyorum. Yolun solunda, 3-5 metre içeride tek katlı bir binadan geliyor bu sesler. Yaklaşıyorum. Pencere açık. Beyaz tül çekilmiş. İçeriye bakıyorum. Büyükçe ve genişçe bir sınıf. 4 - 5 yaşlarında onlarca çocuk sıralarda oturuyor. Başlarında bir kadın. Ellerini yukarı kaldırmış bir orkestra şefi gibi. Beni hissetmiş olmalı ki başını çeviriyor. Beyazlar içinde. Başı saçlarının tek teli dahi görünmeyecek şekilde örtülü. Bir rahibe olmalı. Selâm verir gibi gülümsüyor. Başımla selamlıyorum. Sınıfa dönüyor tekrar. Melodik sesler onun koro şefliğinde devam ediyor. İlâhiler öğretiyor çocuklara. Kiliseye bağlı bir kreş olmalı.

 

Durağı buluyorum. Tek yönlü biletimi alıp otobüsün gelmesini bekliyorum. Akşam iniyor şehre. Akşam şairi Ahmet Haşim’in “Bir Günün Sonunda Arzu” şiirinin son iki mısraını hatırlıyorum:

 

Akşam, yine akşam, yine akşam,
Göllerde bu dem bir kaçmış olsam!

 

 

Haberler

Gündem

Uyuşturucu Ticaretine Bir Darbe Daha

Gündem

Merhum Başkanlar Mezarı Başında Anıldı

Gündem

Madeni Eşya Odasından Mesleki Yeterlilik Çalıştayı

Gündem

Şehitlerimiz İçin Mevlid-i Şerif Okutuldu

Dünya

Kan Bağışı Kampanyası Başladı

Gündem

Emniyet Zehir Tacirlerine Göz Açtırmıyor

Gündem

Behram Yolu Tamam

Gündem

Av Sezonu Açılışı ve Avcı Bayramı Etkinliği

Gündem

Kafkas Şöleni'ne Büyük İlgi

Sağlık

Kan Bağışına Destek Çağrısı

Gündem

Mücadele Gazetesi'nden Yeni Marmara'ya Ziyaret

Gündem

Ev Almak İçin Çektiği Parayı Düşürdü, Duyarlı Bir Vatandaş ise Bulduğu Parayı Emniyete Götürdü